Dodany: 21.11.2012 21:35|Autor: jasne

Książka nie tylko o pilotach

Czy o "Dywizjonie 303" można było napisać coś jeszcze? Oczywiście. W doskonały sposób uczynili to Lynne Olson i Stanley Cloud. Ich książka jest o tyle cenniejsza dla polskiego czytelnika, że napisana została przez obcokrajowców. Dzięki temu obraz wycinka historii Polski został przedstawiony z pewnym dystansem, który jest trudny do osiągnięcia dla historyków piszących o dziejach swego własnego narodu. "Sprawa honoru", zrodzona z fascynacji odległym krajem gdzieś w środku Europy, rysuje niezwykle złożone relacje panujące w obozie aliantów podczas drugiej wojny światowej. Choć autorzy książkę poświęcili przede wszystkim polskim lotnikom, nie uciekają przed zaprezentowaniem szerszego kontekstu historycznego i wyjaśnienia amerykańskiemu czytelnikowi trudnej sytuacji geopolitycznej, w jakiej znalazła się Polska. Nie bali się również wytykać przywódcom Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii opuszczenia i oddania w ręce Stalina swojego najwierniejszego sprzymierzeńca. Nie szczędzą też jednak krytyki działającym na obczyźnie polskim elitom politycznym.

Książka z pewnością nie tylko uzupełni naszą wiedzę na temat udziału polskich pilotów w bitwie o Anglię, ale przede wszystkim wyjaśni cierpliwie najważniejsze wydarzenia i decyzje, które doprowadziły w konsekwencji do oddania Polski pod władzę Związku Radzieckiego.