Dodany: 24.09.2007 13:38|Autor:

Książka: Lord Nevermore
Pleijel Agneta
Notę wprowadził(a): verdiana

Historia dramatycznej miłości dwóch mężczyzn i jednej kobiety. Bronisława Malinowskiego, Stanisława Witkiewicza (Witkacego) i Ellie Rose.

Dwaj przyjaciele, Bronek i Staś, tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej, wybierają się w daleką podróż w tropiki. Bronek jest antropologiem i pragnie poznać naturę ludzką, studiując prymitywne społeczeństwa. Staś natomiast jest artystą, poszukującym w metafizyce wyjaśnienia tajemnic człowieka i wszechświata. Błaha kłótnia, do której dochodzi na niezmierzonych przestrzeniach australijskiego buszu, doprowadza do zerwania wieloletniej przyjaźni. Wzajemna fascynacja i psychiczna współzależność nadal jednak trwają.

Co właściwie było przyczyną owej kłótni? Czy w tym męskim dramacie, w którym wszystkie istotne sprzeczności dwudziestego wieku wydają się być postawione na ostrzu noża, kobieta odgrywa jakąkolwiek rolę? Ellie Rose, pielęgniarka z Melbourne, przyszła żona Bronisława, ma wszelkie powody, by zadawać sobie to pytanie.

Opowieść przenosi nas dalej do ogarniętej rewolucją Rosji, faszystowskich Włoch i szokującej nowoczesnością Ameryki. Potem znów do Polski.

Jesteśmy świadkami wybuchu nowej wojny światowej. Wydarzenia wiodą nas aż do narodzin nowego stulecia.

Bronek i Staś, to oczywiście Bronisław Malinowski i Stanisław Witkiewicz (Witkacy).

Powieść znakomitej szwedzkiej pisarki Agnety Pleijel "Lord Nevermore" nie jest jednak powieścią biograficzną. To historia miłości dwóch mężczyzn i jednej kobiety. To opowieść o złożoności ludzkiej psychiki i potędze miłości. O niezwykłej wyobraźni artysty przeciwstawionej mieszczańskiemu, tradycyjnemu społeczeństwu. Lecz także o czasami komicznych konfrontacjach męskości i kobiecości. A może tragicznych?

[Santorski & Co., 2003]

Użytkownik: verdiana 24.09.2007 14:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Historia dramatycznej mił... | verdiana
Rozczarowałam się. To urocza książka, ale męcząca. Znudziła mnie. Jakby autorka chciała bardzo stworzyć wiarygodne postacie, albo inaczej: Witkacego i Malinowskiego naszkicować wiarygodnie, z całym psychologizmem i analizą postaci, ale jej się to nie udało. Na okładce jest napisane, że to powieść „o złożoności ludzkiej psychiki”, ale właśnie tej złożoności w książce nie ma. Na psychologizm jest za płytko. Na faktografię – za mało faktów. W rezultacie ani to biografia, ani powieść.
Użytkownik: norge 24.09.2007 14:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Rozczarowałam się. To uro... | verdiana
Spotkalam sie z tym zarzutem, ze to takie cos pomiedzy biografia a powiescia. Mnie to zupelnie nie przeszkadzalo. Ksiazka bardzo przyblizyla mi te dwie postacie, zwlaszcza Malinowskiego, o ktorym nie mialam wielkiego pojecia. I czytalo mi sie swietnie.
Użytkownik: verdiana 24.09.2007 15:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Spotkalam sie z tym zarzu... | norge
Gdyby to było coś pomiędzy biografią a powieścią, dla mnie nie byłoby to zarzutem, wręcz przeciwnie - zbeletryzowane losy różnych ludzi czytać lubię, jeśli są dobrze napisane. Wcale nie optuję za czystą formą, lubię mieszanie gatunków. Miałam nadzieję, że "Lord Nevermore" czymś takim właśnie będzie. Ale zbeletryzowanie autentycznej historii wbrew pozorom jest bardzo trudne - Pleijel się to nie udało, bo jej połączenie gatunków spłyciło je oba. O ile niedostatki biograficzne nie są dla mnie problemem, o tyle zbyt płytkie niedopracowane postacie - już tak. Beletrystyka też ma swoje prawa. A jeśli opisuje postacie prawdziwe, nie wymyślone, to wymaga podwójnego wysiłku od autora. Myślałam, że Pleijel pogłębi postać Witkacego, ale ona nie wykorzystała nawet tego, co już o nim wiemy! IMHO porwała się z motyką na słońce.