Dodany: 29.10.2012 18:25|Autor:

Książka: Nie cudzołóż, nie kradnij...
Broszkiewicz Jerzy
Notę wprowadził(a): SOWA80

"Nie cudzołóż, nie kradnij..." stanowi dalszy ciąg powieści "Długo i szczęśliwie", uznanej przez "Nowe Książki" i tygodnik "Kultura" za ważne wydarzenie literackie roku 1970. Książka ta otrzymała pierwszą nagrodę Centralnej Rady Związków Zawodowych w roku 1971. O powieści "Długo i szczęśliwie" krytycy pisali m.in.:

"Powieść »Długo i szczęśliwie« jest powrotem świetnego prozaika w domenę opowiadania ludziom o ich losach, bez osądów i gromkich pokrzykiwań za ich błędy, słabości i ślepotę. A tak bardzo wszyscy tego potrzebujemy".
Barbara Nawrocka

"Śmiała próba Broszkiewicza godna jest [...], ażeby nasza krytyka zwróciła na nią uwagę: prócz Dąbrowskiej i Iwaszkiewicza nikt nie porwał się u nas na epicki, gawędziarski czy bajkowy obraz naszego wieku".
Julian Przyboś

"Broszkiewicz nie napisał baśni. Stworzył powieść o polskim losie, o drogach i manowcach polskiej historii naszego wieku, o wszechwładzy owej historii, która zmuszała do spełniania swego życia w walce".
Michał Sprusiński

"...jest to jedna z najlepszych książek beletrystycznych napisanych po polsku w dobie ostatniej".
Bohdan Czeszko

"Jest to książka, którą się świetnie czyta, która budzi wzruszenia".
Kazimierz Koźniewski

Mamy nadzieję, że podobne odczucia obudzi w Czytelnikach druga część "Długo i szczęśliwie" - powieść "Nie cudzołóż, nie kradnij...".

[Wydawnictwo Literackie, 1971]