Dodany: 26.10.2012 12:38|Autor:

Książka: Koniec sztuki
Kuspit Donald
Notę wprowadził(a): zlo.i.niedobro

"Instalacja, którą popularny i kosztowny artysta brytyjski Damien Hirst zmontował w oknie galerii na nowojorskiej Mayfair we wtorek, została rozmontowana i wyrzucona tej samej nocy przez sprzątacza, który myślał, że to śmieci.
Praca - zbiór do połowy wypełnionych kubków kawy, popielniczek z niedopałkami, butelek po piwie, palety umazanej farbą, sztalugi, drabiny, papierków od cukierków i gazet rozrzuconych po podłodze - była centralnym punktem wystawy sztuki pokazywanej w galerii Eyestorm, na imprezie przedpremierowej dla VIP-ów...
Pan Hirst, lat 35, czołowy członek pokolenia artystów konceptualnych znanych jako Młodzi Brytyjscy Artyści, kazał pracę złożyć, po czym ją podpisał. Heidi Reitmaier, kierownik projektów specjalnych w galerii, określiła jej cenę liczba sześciocyfrową, czyli na setki tysięcy dolarów. Wyjaśniła przy tym, że to oryginalny Damien Hirst.
... Sprzątacz Emanuel Asare, lat 54, powiedział gazecie »The Evening Standard«: »Gdy tylko to zobaczyłem, westchnąłem, bo był taki bałagan. Dla mnie to nie za bardzo wyglądało jak sztuka. No więc wrzuciłem to wszystko do worków i wywaliłem«.
... Pan Hirst, wcale nie przejęty pomyłką, uznał tę wiadomość za »histerycznie zabawną«, natomiast pani Reitmaier powiedziała: »ponieważ cała jego sztuka traktuje o związku między sztuką a codziennością, śmiał się głośniej niż wszyscy inni«".

Warren Hoge, "Sztuka naśladuje życie - może nawet za bardzo", "New York Times", wrzesień 2001

"Donald Kuspit jest uważany za najwybitniejszego współczesnego krytyka sztuki w USA. Jest profesorem historii sztuki i filozofii na uniwersytecie stanowym Stony Brook w Nowym Jorku. Od wielu lat jest redaktorem współpracującym czasopism »Artforum«, »Sculpture«, »New Art Examiner« i »Tema Celeste«, autorem niezliczonych esejów, artykułów i ponad 20 książek o sztuce m.in. »The Cult of Avant Garde Artist«, »The Dialect of Decadence«, »The End of Art«. W tej ostatniej napisał, że sztuka postmodernistyczna się skończyła - umarła! Zarówno książka jak zorganizowana przez niego wystawa w małej nieznanej Galerii w Kalifornii pod tytułem Kalifornijscy Nowi Dawni Mistrzowie wywołały w krajach anglosaskich prawdziwą burzę. Kuspit był bowiem długo piewcą postmodernizmu i sztuki konceptualnej".

Łukasz Radwan, tygodnik "Wprost", styczeń 2006

[Muzeum Narodowe w Gdańsku 2006]