Dodany: 18.10.2012 21:08|Autor:

nota wydawcy


Żeby móc zabierać głos w sprawach fundamentalnych, potrzebne są odpowiednia perspektywa, poczucie humoru, umiejętność wyciągania wniosków, a przede wszystkim bogaty bagaż doświadczeń. Rozmówcy Justyny Dąbrowskiej spełniają wszystkie te warunki i nie wymagają dodatkowych rekomendacji. Wystarczą ich nazwiska: Jerzy Jedlicki, Danuta Szaflarska, Irena Hausmanowa-Petrusewicz, Tadeusz Dominik, Zygmunt Bauman, Danuta Ćirlić-Straszyńska, Michał Głowiński, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Karol Modzelewski, Hanna Świda-Ziemba, Krystyna Starczewska i Wanda Wiłkomirska.

Justyna Dąbrowska rozmawia z pokoleniem swoich rodziców. Dzięki rzadkiej umiejętności słuchania, którą ma autorka, otrzymujemy pasjonujące opowieści o życiu. O tym, co jest w nim ważne, jak czerpać z niego radość, jaki jest sens przemijania i jak sobie z nim radzić.


"Kto chce dziś słuchać, co stary człowiek ma do powiedzenia o życiu? Justyna Dąbrowska chce. I chwała jej za to. Jej rozmowy z mądrymi, starymi ludźmi obracają się wokół pytań, które ludzie sobie stawiali, stawiają i stawiać będą do końca świata: o sens życia, przemijanie, wiarę, niewiarę, miłość... Życiowe doświadczenia jej niezwykłych rozmówców prowokują czytelnika do konfrontacji z własnym doświadczeniem. Ich opowieść — do układania własnej opowieści. Mistrzostwo Justyny Dąbrowskiej polega na tym, że umie słuchać. A choć jej samej niemal się nie słyszy, to jednym zdaniem, czasem nawet jednym słowem, nadaje kierunek fascynującym narracjom. I odkrywamy, że starych ludzi – przynajmniej tych, z którymi rozmawia – trzeba słuchać. Bo w trakcie lektury niepostrzeżenie ogarnia nas i przenika tchnienie ich mądrości".

ks. Adam Boniecki


"Rozmówcy Justyny Dąbrowskiej, jej takt i dociekliwość oraz wspaniałe fotografie Mikołaja Grynberga tworzą świat, w który zanurzam się cały. Gorąco polecam tę książkę".

Marek Kondrat


"O wyjątkowości tej książki stanowią z jednej strony niezwykli rozmówcy, którzy zdecydowali się nam odsłonić, z drugiej kunszt Justyny Dąbrowskiej, skądinąd świetnej psychoterapeutki, która umiała pytać o sprawy najważniejsze w sposób taktowny, wnikliwy i głęboki. Powstał pasjonujący zapis spotkania".

Zofia Milska-Wrzosińska

[Wydawnictwo Czarne, 2012]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 994
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: