Dodany: 15.09.2007 21:09|Autor: dorożka

cytat z książki


Książka ta zawiera najważniejsze nasze pieśni hymniczne z tysiącletniej historii narodu: od pierwszego polskiego hymnu królewskiego dynastii Piastów "Gaude, mater Polonia" z XIII wieku, poprzez pierwszy hymn rycerski "Bogurodzica" z XIV wieku, hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego", hymn narodowo-religijny "Boże, coś Polskę", a także "Hymn do miłości ojczyzny", "Warszawiankę", "Chorał - Z dymem pożarów", "Marsz, marsz Polonia" - po "Rotę" i hymniczną pieśń Wojska Polskiego "My, Pierwsza Brygada". Pieśni te stanowią podstawową formę wyrażania uczuć patriotycznych i w całej kulturze polskiej są najważniejszym gatunkiem artystycznym w budowaniu poczucia tożsamości narodowej.
Szczególną rolę odegrały te pieśni w dwóch ostatnich stuleciach, kiedy zaborcy wymazali Polskę - jako państwo - z mapy Europy i starali się również zatrzeć w naszej świadomości poczucie polskości i odrębnośći kulturowej. Lecz ten śpiew, te właśnie pieśni, powszechnie znane i wykonywane - w sposób jeszcze mocniejszy niż utwory literackie, dzieła plastyczne czy muzyczne ze sztandarowym "Panem Tadeuszem", "Bitwą pod Grunwaldem" czy "Halką" na czele - utrzymywały nas w przekonaniu, że jesteśmy Polakami, a tym samym "Jeszcze Polska nie zginęła".
Dziś mamy swoje suwerenne państwo i oficjalnie nikt nam nie zakazuje czuć się Polakami. Jednakże powszechna w Europie amerykanizacja kultury (zwłaszcza w filmie, muzyce pop i słownictwie technicznym) oraz wszechobecny kosmopolityzm panoszący się dzięki środkom elektronicznego przekazu - to bardzo poważne zagrożenie dla utrzymania więzi narodowej i kultury polskiej, stanowiących naszą godność i poczucie wspólnoty. Dlatego mam nadzieję, że publikacja ta zawierająca nuty, pełny tekst i omówienie historii danej pieśni na tle dziejów ojczystych - stanowić będzie "narodową książeczkę" każdego wchodzącego w życie młodego Polaka.

---
* Wacław Panek, "Hymny polskie", Grupa Wydaw. Słowo, 1996, s. 5

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1001
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: