Dodany: 22.09.2012 14:34|Autor:

To obszerny wybór unikalnych, cudem ocalonych pamiętników nadesłanych na konkurs ogłoszony przez Żydowski Instytut Naukowy JIWO w Wilnie w latach 1932, 1934 i 1939, w większości napisanych po polsku i przechowywanych dzisiaj w YIWO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku. Te bezcenne świadectwa o wielkich walorach dokumentalnych i literackich ukazują się w Polsce po raz pierwszy.

„Siłą rzeczy pamiętniki na konkurs pisali częściej młodzi ludzie - chłopcy i dziewczęta - w jakimś już stopniu wyemancypowani spod opieki tradycyjnej, ortodoksyjnej rodziny. Mamy tu autorów ze wsi i miast, ubogich i zamożnych, reprezentujących lokalne i środowiskowe kultury i rozmaite ideowe skłonności, z przewagą syjonistycznych i socjalistycznych o różnych odcieniach i afiliacjach. (...) Pamiętniki te są także nieschematycznym świadectwem trudnego splotu stosunków polsko-żydowskich i fascynacji żydowskiej młodzieży polską literaturą”.

(z recenzji prof. Jerzego Jedlickiego)

„Autobiografie te są nieocenionym źródłem dla studiowania kultury żydowskiej, w tym zwłaszcza stosunkach panujących w tradycyjnych, niezamożnych środowiskach w małych miasteczkach”.

(z recenzji prof. Jerzego Tomaszewskiego)

[Sic!, 2003]