Dodany: 13.09.2012 16:53|Autor: marek7743

Książka: Dieta optymalna
Kwaśniewski Jan, Chyliński Marek

Nowa wiedza

Książka pt. "Dieta optymalna" autorstwa lekarza z Ciechocinka Jana Kwaśniewskiego i dawnego redaktora naczelnego gazety "Dziennik Zachodni" Marka Chylińskiego podzielona jest na kilka części.

Z pierwszej z nich (wywiad-rzeka) możemy dowiedzieć się m.in. jak doszło do odkrycia zasad żywienia optymalnego i jakie produkty spożywcze preferować w kuchni. Doktor Jan Kwaśniewski porusza takie tematy jak Biblia, teoria ewolucji, historia, religia, polityka, biochemia i wiele innych.

Druga część mówi o tym, jakie choroby nieuleczalne drogą medycyny konwencjonalnej stają się uleczalne poprzez zastosowanie "diety optymalnej".

Dalej dowiadujemy się, jakie żywienie odpowiednie jest dla kobiet ciężarnych i dzieci, zamieszczone są przepisy kulinarne, znajdujemy też tabelę produktów spożywczych z informacją, ile dany produkt zawiera białka, tłuszczów i węglowodanów, oraz księgę cudów, czyli opowiadania pacjentów, jak wyleczyli się z wielu chorób, jak odmieniło się ich życie dzięki "diecie optymalnej".

Doktor Jan Kwaśniewski przeciwstawia się utartym poglądom na sposób żywienia się przez człowieka (odwrócona do góry nogami piramida żywnościowa). Zaleca spożywanie małych ilości wartościowego białka (budulec) pochodzenia zwierzęcego, czyli jajek, serów, podrobów i mięsa, dużych ilości wartościowego tłuszczu (energia) również pochodzenia zwierzęcego, zawartego m.in. w maśle, śmietanie, słoninie, i małej ilości węglowodanów, np. warzyw, owoców.

Ze względu na to, że "Dieta optymalna" zawiera wiedzę ścisłą, nie czyta się jej łatwo. Mnie się podobała, szczególnie gdy mowa była o tym, w jaki sposób można sterować ludźmi. Oczywiście w taki sposób, że najpierw skieruje się ich na pastwisko, czyli na taki model żywienia, w którym preferuje się produkty pochodzenia roślinnego. Te i inne sprawy zostały opisane w tej książce. Polecam ją szczególnie osobom chorym.