Dodany: 01.09.2012 16:08|Autor:

z okładki


Wiesław Górnicki urodził się w roku 1931 w Warszawie, na Woli. W tym mieście przeżył lata wojny, z powstaniem warszawskim włącznie, tu ukończył studia uniwersyteckie i tu rozpoczął w r. 1949 pracę dziennikarską.

Podróżował po z górą trzydziestu krajach na trzech kontynentach, z każdej niemal podróży przywożąc tom reportaży.

Był korespondentem wojennym prasy polskiej w r. 1956 w Egipcie, wędrował szlakami wojny domowej w Indonezji, w latach 1962-67 pracował jako stały korespondent PAP w Nowym Jorku.

Za książkę "Tam gdzie pieprz rośnie" otrzymał nagrodę Polskiego Klubu Publicystów Międzynarodowych, za całokształt pracy korespondenckiej - nagrodę I stopnia Prezesa RSW Prasa, za serię reportaży z ZSRR i Anglii - nagrodę im. Bruna.

Obecnie jest publicystą czołowego dziennika stołecznego, "Życia Warszawy".


"Raport z Hamburga" jest szóstą książką Wiesława Górnickiego. Zaliczany do czołówki polskich reporterów i publicystów, Wiesław Górnicki z niezmienną dumą podkreśla swe związki z zawodem dziennikarskim, lecz jego sposób pisania wyraźnie odbiega od pospiesznego dziennikarstwa, zmierzając raczej w stronę eseju politycznego. Również i w tej książce cecha ta dominuje.

"Raport z Hamburga" jest próbą psychologicznej penetracji zjawisk społecznych w NRF, zbiorem szkiców i spostrzeżeń o zwykłym, przeciętnym obywatelu NRF. A przede wszystkim - próbą nowego spojrzenia Polaka na drugie państwo niemieckie u progu ery normalizacji stosunków politycznych. Przedmiotem zainteresowania polskiego publicysty są przede wszystkim przemiany, jakie nastąpiły w społeczeństwie zachodnioniemieckim, oraz ich wpływ na politykę NRF wobec krajów europejskich, zwłaszcza zaś wobec Polski.

Autor stara się odnaleźć odpowiedź na pytania, które sobie wszyscy zadajemy myśląc o Niemieckiej Republice Federalnej i o przyszłości Europy: o ile trwałe i głębokie są te przemiany?
W jakim stopniu rotacja pokoleń i nauki niedawnej przeszłości wpłynęły na mentalność mieszkańców NRF?

[Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1971]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 385
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: