Dodany: 29.08.2012 15:13|Autor:

Książka: 1000 lat wkurzania Francuzów
Clarke Stephen
Notę wprowadził(a): hetman11

"Francuzi nienawidzili nas, nienawidzą i już zawsze będą nienawidzić" - powiedział Arthur Wellesley, pierwszy książę Wellington. Te słowa stały się mottem książki "1000 lat wkurzania Francuzów" Stephena Clarke'a, autora serii bestsellerów "Merde!".

Clarke obala powszechne przekonania i mity, na których ufundowana została tożsamość narodowa Francuzów. Czy Francuzi zdobyli Anglię w 1066 roku? Nie, to byli Normanowie! Czy gilotynę wynalazł doktor Guillotin? Ależ nie, wymyślono ją w Yorkshire! A czy bąbelki w szampanie to dzieło słynnego Doma Pérignon? W żadnym wypadku, szampan francuską ma jedynie nazwę, a w rzeczywistości jest dziełem Anglików! To może bagietka jest francuska? Albo croissant? Stek? Nie, nie, nie!

Clarke opisuje tysiąc lat skomplikowanych i trudnych stosunków potężnych sąsiadów, których dzieli dwadzieścia mil kanału La Manche i wiele nierozwiązanych spraw...

"Niesamowicie zabawne".
"The Sunday Times"

"Każdy, kto kiedykolwiek spotkał zarozumiałego kelnera w Paryżu albo pokonywał Boulévard Périphérique w sierpniu, pokocha tę książkę".
"Daily Mail"

"Clarke niestrudzenie i z werwą obraża niemal każdy aspekt francuskiej historii i kultury".
"Mail on Sunday"

"Stephenowi Clarke'owi udało się dokonać czegoś, co uważałem za niemożliwe: zacząłem żałować Nicholasa Sarcozy'ego!"
"The Spectator"

"Choć dzieli nas jedynie dwadzieścia mil, przepaść pomiędzy Anglią a Francją jest znacznie szersza. Clarke dokładnie przygląda się kanałowi (prowokacyjnie zwanemu »angielskim«), dekonstruując dziesięć wieków faktów i fikcji".
"The Guardian"

[W.A.B., 2012]