Dodany: 26.08.2007 09:25|Autor:

W tej książce miłość miesza się z nienawiścią, chrześcijaństwo z magią i prawda z obłudą. W niewielkiej Pompei, na tle stosunków obyczajowych rzymskiego imperium, rozwija się romans. Ludzie knują intrygi i popełniają zbrodnie. Gdy sprawiedliwość wydaje się być niema, rachunek krzywd wystawia przyroda. Wybucha Wezuwiusz! W obliczu śmierci tracą przywileje nawet najpotężniejsi.

[Oskar, 1992]

Użytkownik: chrispu 13.11.2008 15:06 napisał(a):
Odpowiedź na: W tej książce miłość mies... | Akrim
Akcja - z początku niespieszna, wielowątkowa, powoli się rozpędza, zarysowują się główni bohaterowie powieści, aż do szybkiego i krótkiego finału.
Bohaterowie - dwie osoby o czystym sercu, duża liczba "średniaków", jeden "nawiedzony pozytywnie chrześcijanin", dwie osoby o skrajnie złych zamiarach.
Intryga - zawiązuje się powoli, ale jak się już zawiąże, to trzyma w napięciu.

W książce występuje kilka zaskakujących zwrotów akcji, ale występują też rozwiązania przewidywalne. Generalnie - dobrze jest przeczytać coś o wykopaliskach w Pompejach przed lekturą tej książki, lub też zajrzeć w trakcie czytania. Wtedy cała opowieść nabiera zupełnie nowego wymiaru. Autor bowiem nawiązuje cały czas do wykopalisk - i na tej podstawie buduje cały świat starożytny. Bardzo ciekawy jest rodział o łaźniach.

Troszeczkę zawiedzony jestem zakończeniem - co prawda oczekiwałem wybuchu wulkanu, ale jednak zamknięcie wielu wątków za jego pomocą nie przypadło mi do gustu. Cały zresztą opis kataklizmu jest, według mnie, najsłabszą stroną tej książki.