Dodany: 25.07.2012 09:39|Autor: gowerus

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Nastolatki nie lubią wierszy
Liebert Jerzy, Lindsay Vachel, Longfellow Henry Wadsworth, Macedoński Adam, Majakowski Włodzimierz (Majakowski Władimir), Marszak Samuel, Martynow Leonid, Milne Alan Alexander (Milne A. A.), Morgenstern Christian, Nash Ogden, Okudżawa Bułat, Olejnikow Mikołaj, Osiecka Agnieszka, Pawlikowska-Jasnorzewska Maria, Prévert Jacques, Prutkow Koźma (właśc. Tołstoj Aleksiej K., Żemczużnikow Al., Żemczużnikow W., Żemczużnikow A.), Queneau Raymond, Ringelnatz Joachim, Rive Richard, Roethke Theodore, Różewicz Tadeusz, Samojłow Dawid, Sanburg Carl, Senghor Léopold Sédar, Stevens Wallace, Sulejmenow Ołżas, Szymborska Wisława, Thayer Ernest Lawrence, Tichonow Nikołaj (Tichonow Mikołaj), Tuwim Julian, Whitman Walt, Wierzyński Kazimierz, Wozniesienski Andriej, Afanasjew Jerzy (pseud. Afanasjew z Sopotu), Alberti Rafael, Apollinaire Guillaume (właśc. Kostrowicki Wilhelm Apolinary), Aragon Louis, Berryman John, Brecht Bertolt (Brecht Eugen Berthold Friedrich), Broniewski Władysław, Bursa Andrzej, Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge), Cendrars Blaise (Cendrars Błażej) (właśc. Sauser Frédéric), Charms Daniel (właśc. Juwaczow Daniel), Chlebnikow Wielimir (właśc. Chlebnikow Wiktor), Cummings E. E. (Cummings Edward Estlin), Dąbrowski Witold, Diviš Ivan, Drozdowski Bohdan (pseud. Starr Raymond), Eliot T. S. (Eliot Thomas Stearns), Eluard Paul, Faber Wincenty, Gałczyński Konstanty Ildefons, García Lorca Federico, Gluziński Tomasz, Gudzenko Siemion, Harasymowicz Jerzy (Harasymowicz-Broniuszyc Jerzy), Herbert Zbigniew, Hillar Małgorzata, Hollender Tadeusz, Holub Miroslav, Hughes Langston, Hugo Victor (Hugo Wiktor), Inber Wiera, Jammes Francis, Jesienin Sergiusz (Jesienin Siergiej), Kierst Jerzy, Kipling Rudyard, Kosztolányi Dezső, Kubiak Tadeusz, Kuniajew Stanisław, Lear Edward, Leśmian Bolesław (właśc. Lesman Bolesław), Lewitanski Jurij

4 osoby polecają ten tekst.

Nastolatki nie lubią wierszy?


"Nastolatki nie lubią wierszy" to tytuł antologii poezji współczesnej, głównie XX-wiecznej, autorstwa Wiktora Woroszylskiego (wyd. Nasza Księgarnia, 1967). Tytuł oczywiście jest przewrotną antyfrazą, w którą nie chciałby wierzyć i sam Woroszylski. Swoim wyborem, jak pisze we wstępie do niego, pragnie przybliżyć młodemu czytelnikowi wiersze, które mogą sprawić mu przyjemność, zaciekawić go i zabawić.

Wiersze zostały pogrupowane tematycznie. Mamy takie zestawy, jak: "Głos trąbki jazzowej", "Stadion", "Wszystko na opak" "Pif-paf!" i dziesięć innych. W każdym znajduje się po kilka wierszy poetów zagranicznych, ale co najmniej jeden polskiego twórcy. Różnorodność autorów tych poezji jest spora: od Victora Hugo i Henry'ego Longfellowa, poprzez Sergiusza Jesienina i Guillaume'a Apollinaire'a, do Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.

Utwory nie mają jednakowego poziomu, zdarzają się wiersze nieco przydługie i jednak nudne, wbrew obietnicy autora. Do takich zaliczyłbym wyjątki z "Pieśni o Hajawacie" Longfellowa. O ile znaczenie tego poematu dla kultury amerykańskiej jest nie do przecenienia, o tyle zamieszczanie 15 stron z niego uważam za nieszczególnie szczęśliwy pomysł. Dominują jednak krótsze i bardziej zajmujące utwory, nieraz bardzo dowcipne i zabawne, by przywołać tutaj wiersze Edwarda Leara czy Christiana Morgensterna. Nie brak też tekstów pozwalających na głębszą refleksję, do których można zaliczyć wiersz Richarda Rive'a "Tam, gdzie dotyka ziemi tęczy łuk", poruszający temat koegzystencji ludzi o różnych kolorach skóry, czy też Tuwimowski, z pozoru niepoważny utwór "Pif-paf!", gdzie znajdziemy ironiczne i gorzkie porównanie wojny do zabawy na strzelnicy.

Nie można zapomnieć także o wspaniałej oprawie graficznej autorstwa Bohdana Butenki, która w tym wypadku jest mieszaniną jego jakże łatwo rozpoznawalnej kreski z przetworzonymi, niejako "popkulturowymi" fotografiami z dodatkiem suszonych w sztambuchu liści. Takie połączenie przywołuje na myśl tworzone przez młodzież zeszyty uzupełniane wycinkami z gazet czy też budzi skojarzenia z wyklejankami Wisławy Szymborskiej. Butenko bowiem nie obawiał się zestawiać obok siebie rzeczy wykonanych w różnym czasie i różnych technikach. Na przykład na jednej stronie znajduje się rysunek strunowego instrumentu, być może z czasów baroku, a na drugiej - fotografia Elvisa Presleya. Ale Butenko nie ogranicza się tylko do starej grafiki i dawnej fotografii - znajdziemy w antologii także reprodukcję biletu peronowego, zdjęcia zapałek, stalówek i wielu innych rupieci. Wyszła z tego istna silva rerum, zarówno pod względem treści, jak i formy.

Pomimo nierównego poziomu prezentowanych wierszy uważam, że warto sięgnąć po tę antologię. Dokonując kolejnej selekcji, można wyłowić coś dla siebie. A także poznać mniej znanych w Polsce autorów, co może być motywacją do dalszych poszukiwań. W szczególności warto wziąć tę książkę do ręki ze względu na jej niepowtarzalne opracowanie graficzne, które jest na tyle różnorodne, że sprawia przyjemność nie mniejszą od czytania wierszy. Niekoniecznie tylko nastolatkom.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3427
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: