Dodany: 18.07.2012 13:54|Autor: gosiaa6

Walka do końca

Gdy pierwszy raz wzięłam do ręki nową książkę Iana Kershawa, pomyślałam, że będzie to zapewne kolejna biografia Adolfa Hitlera, a przecież w tej kwestii trudno jest wymyślić coś nowego. Jednak już po kilkudziesięciu stronach zorientowałam się, jak bardzo się myliłam. Chociaż na okładce pięknie oprawionej, dużej objętościowo księgi (wyd. Znak, 2012) widnieje ogromny napis FÜHRER, nie jest to bynajmniej opowieść o losach cieszącego się złą sławą przywódcy Niemiec. Autor prezentuje wizerunek całego społeczeństwa niemieckiego w okresie na krótko przed końcem II wojny światowej i robi to w sposób niezwykle ciekawy i nowy. Skupia się na ówczesnym pojmowaniu wydarzeń piętnowanych dzisiaj przez ludność całego świata. Próbuje dotrzeć do wyjaśnienia, w jaki sposób funkcjonowała machina propagandy i terroru stworzona przez Hitlera. Książka Kershawa jest w całości odpowiedzią na pytanie: Dlaczego Niemcy nie poddali się w obliczu nieuchronnej porażki, dlaczego walczyli „do ostatniej kropli krwi”? Warto poznać tę odpowiedź. Autor posługuje się prostym językiem, suche fakty historyczne zastępuje ciekawą opowieścią o realiach tamtego okresu. Książkę czyta się niezwykle przyjemnie, Kershaw potrafi przekazać wiedzę historyczną w sposób, który w niczym nie przypomina szkolnych podręczników.

Bardzo polecam!