Dodany: 09.07.2012 18:23|Autor:

Książka: Edukacja ogrodnika
Page Russell
Notę wprowadził(a): sowa

Russell Page (1906-1985) to jeden z legendarnych ogrodników i projektantów zieleni dwudziestego wieku. Począwszy od 1928 roku, projektował duże i małe ogrody dla klientów z całego świata: w Europie, na Środkowym Wschodzie, w Ameryce Północnej i Południowej, od przydomowych ogródków, przez parki miejskie, po wielkie założenia.

Jego wspomnienia, zebrane w ciągu całego życia wypełnionego rysowaniem, planowaniem i urządzaniem ogrodów, są mieszaniną ujmujących osobistych reminiscencji, refleksji mistrza o fundamentach i najważniejszych zasadach jego sztuki, wnikliwych uwag krytycznych i praktycznej wiedzy. Page podaje sposób na skomponowanie ogrodu czerpiącego energię z otoczenia, określa, które rośliny będą się czuły najlepiej na danym stanowisku. Podpowiada, jak radzić sobie ze zmianami pór roku, dobierać kolory oraz łączyć drzewa, krzewy i wodę tak, aby uzyskać piękny i trwały efekt.

Czytając "Edukację ogrodnika", z radością wędrujemy po rozmaitych ogrodach w towarzystwie mądrego, dowcipnego i oświeconego przewodnika. Ta książka sprawi przyjemność każdemu, kto interesuje się problemami projektowania i estetyki lub po prostu chce przeczytać niezwykle dobrze napisaną i wartościową książkę.

[Zysk i S-ka, cop. 2011]

Użytkownik: sowa 13.08.2012 17:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Russell Page (1906-1985) ... | sowa
A to dopiero! Tym razem tekst na okładce rzeczywiście odpowiada temu, co znajduje się między okładkami :-).

Mimo irytujących (ale drobnych i do zniesienia) przeoczeń translatorsko-redaktorskich przeczytałam tę książkę z radością, przyjemnością i, mam nadzieję, pożytkiem. Wiele uwag i przemyśleń Russella Page'a, chociaż dotyczą w przeważającej mierze ogrodnictwa jako takiego, można z powodzeniem odnieść do wszelkich aspektów życia. Wiedza, inteligencja i poczucie humoru autora sprawiają, że "Edukacja ogrodnika" jest nie tylko przydatna i ciekawa, ale także ujmująca i urocza. Niemal z każdej strony miałam ochotę przepisać jakiś fragment (ponieważ jednak było ich tak wiele, w końcu nie przepisałam żadnego...). Wybór kilku tylko zdań, które mogłyby dać pojęcie o wartości tej książki i zachęcić do lektury, okazał się zbyt trudny, więc po prostu z całego serca polecam wszystkim, którzy mają gust czytelniczy zbliżony do Sowiego.