Dodany: 17.08.2007 16:55|Autor:

We wrześniu 1919 roku ośmiu młodych amerykańskich pilotów - weteranów amerykańskich Sił Powietrznych - wyjechało z Paryża do Warszawy, aby zwrócić Polsce "dług honorowy" za udział polskiego oficera Tadeusza Kościuszki w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z podpisanym kontraktem mieli uczestniczyć w wojnie z bolszewikami jako członkowie Wojsk Lotniczych Rzeczypospolitej Polskiej. Wraz z innymi, którzy dołączyli do nich później, nazywali się Eskadrą im. Kościuszki na cześć amerykańsko-polskiego bohatera.

"Dług honorowy" to nie tylko epicka opowieść o eskadrze i zwięzła relacja z wojny polsko-bolszewickiej, ale także prezentacja słowem i obrazem używanego wówczas sprzętu lotniczego oraz opis zmian w strategii i technice wojskowej, jakie nastąpiły na skutek dodania lotnictwa do tradycyjnych formacji: piechoty, kawalerii i artylerii.

Autorzy nie przedstawiają dokonań eskadry jako wyodrębnionego epizodu z dziejów lotnictwa wojskowego, lecz rysują je na tle historii tamtego okresu. Bohaterstwo, dramatyczne wydarzenia, niepewność i akcje bojowe, będące udziałem pilotów, nadają opowieści niemal beletrystyczne, bogate ramy.

[Wydawnictwo A.M.F. Plus, 2005]