Dodany: 14.08.2007 00:07|Autor:

Ogólnopolski Turniej Poezji Społecznie Zaangażowanej o nagrodę "Czerwonej Róży" jest jednym z najstarszych konkursów poetyckich w Polsce - odbywa się nieprzerwanie od 1960 roku. W jego ramach oprócz nagród turniejowych, przyznawane są corocznie również nagrody (za zestawy trzech wierszy), symboliczne - m.in. za całokształt twórczości poetyckiej ("Pierścień"), za najlepszy debiut poetycki roku ("Peleryna"), za twórczość krytycznoliteracką ("Pióro"), za przekłady poezji ("Pegaz").

Antologia poezji "Czerwonej Róży", dokument ćwierćwiecza gdańskiego konkursu, zawiera wiersze nagrodzone i wyróżnione w latach 1960-1984, wiersze pośród autorów których odnajdzie Czytelnik nazwiska poetów dziś znanych, posiadających trwałe miejsce w dziejach powojennej poezji polskiej, jak i autorów młodych, rozpoczynających dopiero swą drogę poetycką.

Oprócz wierszy książka zawiera pełen zestaw komunikatów sądów konkursowych, regulaminy turnieju i nagród symbolicznych, indeks i noty biograficzne laureatów oraz indeks jurorów, a także wkładkę ilustracyjno-dokumentalną. Antologię dopełnia obszerny szkic analizujący dzieje i znaczenie Turnieju.

"Czerwonej Róży" od początku patronowało i nadal patronuje Zrzeszenie Studentów Polskich; antologia ta wystawia zatem również świadectwo jednej z dziedzin studenckiego mecenatu nad twórczością artystyczną.

[Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1988]