Dodany: 15.06.2012 00:01|Autor: Drobna

Czytatnik: Drobny czytatnik

Level 26

Level 26: Mroczne początki (Zuiker Anthony E., Swierczynski Duane) to rzecz, którą mogę rozpatrzyć na dwóch poziomach: fabuły i konstrukcji jako takiej książki i pomysłu na jej realizację

Fabuła: seryjny morderca, który na prawdę zabija na wymyślne sposoby (dziecko w piekarniku, gwałt nastolatków kijem baseballowym, smażenie narządów rozrodczych palnikiem etc.), atakuje po raz kolejny. Tym razem prześladuje byłego agenta FBI, który poświecił większość swojego życia, by go złapać. Niestety, nigdy mu się to nie udało. Teraz, gdy odnalazł spokój, miłość, a nawet spodziewa się dziecka, psychopatyczny Sqweegel powraca. Sama precyzja z jaką wykonuje swoje, wg niego, przeznaczenie jest okrutna.

Z drugiej strony, "Level 26" Zuikera jest pierwszą na świecie digi/multimedialną powieścią. Fragmenty, które urozmaicają lub dodają do fabuły nowych wrażeń są dostępne na stronie www w formie filmików. Wg mnie, to bardzo ciekawy zabieg. Choć ma wadę - póki co, nie wszyscy mamy dostęp do sieci w autobusie itd. Ale dla posiadaczy tabletów czy dobrych smartfonów to genialna konstrukcja. To książka z elementami bardzo dobrze zrealizowanych dodatków video, przypominających fragmenty seriali kryminalnych, które z reguły idą w tv po 22.00. Wydaje mi się, że taki zabieg wręcz pogłębia więź z książką, bo możemy zobaczyć więcej, usłyszeć głos bohaterów, zobaczyć jak wyglądają. Z drugiej strony, filmy nie są konieczne do czytania książki, spokojnie można się bez nich obejść (i to jest dobre!).

Trzecia rzecz - tą książkę świetnie i szybko się czyta. Wg mnie, to zasługa krótkich, dynamicznych rozdziałów. Akcja nie należy do powolnych, język jest dosadny (dużo w nim krwi, mięśni i wnętrzności) i atrakcyjny. A końcówka zaskakująca. Na tyle, że chce się przekląć Wydawnictwo WAB, że jeszcze nie wydało drugiej części.

Nie wszystkim podejdzie sama fabuła - ponoć jest okrutna, a opisy drastyczne. Ja tak nie uważam, tym bardziej nie przeszkadza mi jej polecić. Ale ostrzegam, może być nie przyjemnie.