Dodany: 05.06.2012 20:01|Autor: Radek8904

Książki i okolice> Książki w ogóle

Mam zadanie z języka polskiego na temat "Makbeta" na podwyższenie oceny i nie mam pomysłu.

W akcie oskarżycielskim przeciwko Lady Makbet, która namawia męża do zbrodni i są na to dowody w postaci zapisów rozmów. Oskarżona używa dwóch rodzajów argumentów: emocjonalne i logiczne. Macie jakieś pomysły na konkretne argumenty? I podawać je w formie cytatów czy opisowo? Bo nie było nauczycielki tylko uczennica rozdała karty..
Użytkownik: Rigel90 06.06.2012 20:48 napisał(a):
Odpowiedź na: W akcie oskarżycielskim p... | Radek8904
Rozumiem, że owe dowody to cytaty z "Makbeta", nic samodzielnie nie wymyślasz? Jeśli tak - argumenty wynikają właśnie z nich. Musisz zwrócić uwagę na język, ekspresję, kontekst sytuacyjny wypowiedzianych słów, sens dosłowny i metaforyczny etc.
Możesz podać cytaty, które potem skomentujesz, ale oczywiście możesz także referować jej słowa, chyba że względy językowe wymagają przytoczenia wypowiedzi bohaterki (tu najlepiej byłoby posłużyć się oryginałem, jeśli czujesz się na siłach oczywiście; jeśli nie - radziłabym sięgnąć do kilku tłumaczeń i porównać je ze sobą). Najlepiej zaś w rozsądnych ilościach używać i jednego, i drugiego sposobu.

Skoro nie było nauczycielki - myślę, że spokojnie możesz polegać na własnej wyobraźni. W ten sposób podwójnie - wywiązując się z zadania domowego i pisząc je nieco inaczej, udowodnisz, że lepsza ocena Ci się należy.

Powodzenia!