Dodany: 15.10.2004 12:25|Autor:

„Notatki z lektur i życia” to, podobnie jak wydane wcześniej "Miesiące", przykład charakterystycznej dla twórczości Kazimierza Brandysa narracji z pogranicza dziennika i eseju. Drobne, bardzo osobiste refleksje i spostrzeżenia - choćby dotyczące własnej starości - przeplata z rozważaniami ogólniejszymi, głównie nad kwestiami kultury i polityki. Swoboda formy łączy się tu z ogromną dyscypliną i precyzją myśli, rozmaitość tematów (od powieści Kena Folleta do kwestii antysemityzmu w Polsce) ze spokojnym namysłem nad rzeczywistością, intymność wspomnień z niegasnącym zaangażowaniem w sprawy aktualne. Uwagi na temat lektur - od Houellbecqua, przez Chwina aż po Simenona, rozmowy z przyjaciółmi - polskimi pisarzami, reżyserami, artystami, zapiski z życia w Paryżu i Warszawie składają się na obraz codzienności jednego z przedstawicieli polskiej inteligencji ubiegłego wieku.

„Znam wielu ludzi, którzy mimo świetnych zapowiedzi, niczym pełnotłuste i dobrze nastawione mleko zwarzyli się lub nie zsiedli. Zastanawiam się, dlaczego. Myślę, że przyczyną jest niezdolność do wewnętrznej koncentracji na swoim powołaniu. To wymaga wysiłku.” - Kazimierz Brandys

[Wydawnictwo W.A.B, 2003]