Dodany: 30.04.2012 16:30|Autor: tala_1986

Wyprawa się rozpoczyna

Emily Rodda i Mary-Anne Dickinson to pseudonimy australijskiej pisarki Jennifer June Rowe, autorki nie tylko książek młodzieżowych, ale także thrillerów dla dorosłych. Pod pseudonimami wydaje powieści przeznaczone dla tych młodszych czytelników. W Polsce znana jest dzięki cyklowi „Pas Deltory”, który rozpoczynają właśnie „Puszcze milczenia”.

Mityczny Pas Deltory to siedem kamieni szlachetnych wprawionych w przepiękny i misterny pas z metalu. Każdy z nich powiązany jest z zaklęciem chroniącym Deltorę przez Mrocznym Władcą, który od zawsze pragnie podbić tę krainę. Niestety w końcu mu się to udaję i dla mieszkańców Deltory nastają ciężkie i mroczne czasy. Pas został zniszczony, a ostatni potomkowie królewskiego rodu musieli uciekać ze swego królestwa, w innym razie ponieśliby śmierć. Wtedy nic już nie uratowałoby Deltory. Jednak znajduje się w końcu śmiałek, który podejmuje się odnalezienia wszystkich zaginionych kamieni, a także odszukania ostatniego członka królewskiego rodu, który przywdzieje magiczny pas i uwolni Deltorę.

Mimo niewielkiej objętości, książka została podzielona na dwie części. W pierwszej poznajemy historię powstania pasa i jego późniejszego zniszczenia. Mamy również okazję dowiedzieć się, jak królewskiej parze udało się ujść z życiem. W drugiej części mowa jest o tym, kto ma wyruszyć na niebezpieczną wyprawę oraz gdzie mogą znajdować się kamienie.

O bohaterach nie mam właściwie co powiedzieć, ponieważ nie można ich dobrze poznać i wyrobić sobie zdania o nich. Wspomnę więc tylko, że autorka wykorzystała w swojej powieści wiedzę o kamieniach szlachetnych oraz ich znaczeniu. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ od pewnego czasu uwielbiam historie powiązane z mocą kamieni.

Podsumowując: „Puszcze milczenia” to typowa książka młodzieżowa; zanim akcja stanie się naprawdę interesująca, wszystko zostaje rozwiązane w prosty i dość naiwny sposób. Szkoda, bo pomysł na powieść był fajny i ciekawy. Chyba za stara się robię na takie króciutkie książki. Jednak autorce udało się na tyle mnie oczarować, że z pewnością sięgnę po kolejne tomy.