Dodany: 30.04.2012 11:03|Autor: Luck Carpenter

Lisowczycy pod Cecorą i Chocimiem


Akcja powieści toczy się na początku XVII wieku. Autor przedstawia w niej walki lisowczyków - najemnego bractwa żołnierskiego, wsławionego w wielu wojnach, które Rzeczpospolita Obojga Narodów toczyła w owym czasu.

Głównym bohaterem powieści jest ubogi szlachcic z ziemi łomżyńskiej, Mateusz Groński. Już w wieku kilkunastu lat opuszcza on rodzinny dom i zaciąga się do chorągwi elearów-lisowczyków, dowodzonej przez Aleksandra Lisowskiego. Wsławiwszy się w "dymitriadach" i kolejnych wojnach moskiewskich, po kilku latach powraca do rodzinnego domu. Zakochuje się w Jadwiżce, córce zamożnego chłopa, mieszkającej w pobliskiej wsi. Lecz czy miłość szlachcica do przedstawicielki niższego stanu ma szansę powodzenia?

W toku walk na terenie państwa moskiewskiego Mateusz poznaje pana Zygmunta Podoskiego, który od tej pory staje się nieodstępnym towarzyszem jego żołnierskiej doli i niedoli. Wkrótce nadchodzi rok 1618. Przyjaciele ponownie zaciągają się do chorągwi lisowskiej i wyruszają pod Wiedeń oblegany przez Siedmiogrodzian i Turków. Natomiast w roku 1620 obaj biorą udział w wyprawie hetmana Stanisława Żółkiewskiego do Mołdawii. Przedsięwzięcie to kończy się klęską na polach Cecory i ostateczną katastrofą polskiej armii podczas odwrotu ku Dnieprowi. Mateusz, ciężko ranny, powraca do kraju. Natomiast Zygmunta, choć ocala żywot, czeka los straszliwy. Dostaje się bowiem do niewoli tatarskiej, a następnie zostaje sprzedany jako niewolnik jednemu z bejów tureckich. Jakie będą dalsze losy Zygmunta Podoskiego? Czy odzyska wolność? Co czeka Mateusza Grońskiego? I czy jego miłość do Jadwiżki przetrwa próbę czasu? Czy hetmanowi Janowi Karolowi Chodkiewiczowi uda się na polach pod Chocimiem odeprzeć potężną nawałę tatarsko-turecką? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdzie czytelnik na kartach powieści.

"Szable nie rdzewiały..." to doskonała powieść historyczno-przygodowa, prawdziwy rarytas dla wielbicieli gatunku. Cechuje się szybkim tempem, jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Znajdzie w niej czytelnik masę wydarzeń dramatycznych, pościgów, walk, pułapek i niebezpieczeństw czyhających na bohaterów. Ponadto utwór ten stanowi doskonałą lekturę uzupełniającą dla poznania dziejów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, głównie w latach 1618-1621 i szczególnie pod kątem wojen, jakie wówczas to państwo prowadziło. Autor przedstawił walki lisowczyków w Austrii (1618-1619), wyprawę hetmana Żółkiewskiego i jej klęskę pod Cecorą (1620), przygotowania do obrony i przebieg walk pod Chocimiem (1621) oraz ich skutki. A wszystko widziane oczami głównych bohaterów. Czytelnik dowie się także wiele na temat lisowczyków, ich walk oraz codziennego życia i obyczajów. Wszystko to sprawia, że powieść Królikowskiego nie tylko jest dobrą pozycją rozrywkową, ale ma też cenne walory dydaktyczne.

Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić do lektury. Naprawdę warto.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2108
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: