Dodany: 27.07.2007 23:48|Autor:

Książka: Guro
Vestly Anne-Catharina
Notę wprowadził(a): Ysobeth nha Ana

Anne-Catharina Vestly (ur. 1920) jest jedną z najbardziej popularnych autorek norweskich dla dzieci. Napisała dotąd około trzydziestu książek. Znacie zapewne przełożoną kilka lat temu na język polski powieść o sympatycznej rodzinie kierowcy samochodu ciężarowego, pt. "Ośmioro małych, dwoje dużych i ciężarówka". Babcię z tamtej książki i śmiesznego pieska Rurka spotkacie również w jednym z rozdziałów tej książki, która opowiada o kilkuletniej dziewczynce, Guro.

Po śmierci ojca mała Guro i jej matka przenoszą się ze wsi do dużego, obcego miasta i przeżywają tam wiele dramatycznych chwil, gdyż matka przez dłuższy czas nie może znaleźć pracy ani stałego mieszkania. Ale książka wcale nie jest smutna. I Guro, i jej mama doznają wiele serdecznej życzliwości i pomocy ze strony sąsiadów i nowych znajomych.

Guro, choć jeszcze taka mała, dzieli z matką wszystkie kłopoty i zmartwienia i mężnie ją wspiera, mimo że skomplikowane problemy życia dorosłych często są dla niej o wiele za trudne.

W. S.

[Nasza Księgarnia, 1984]

Wyświetleń: 1964
Użytkownik: Ysobeth nha Ana 28.07.2007 23:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Anne-Catharina Vestly (ur... | Ysobeth nha Ana
"Około trzydziestu książek" to znaczy siedem cykli, z czego zarówno "Guro", jak wydana u nas pod dwoma różnymi tytułami powieść o rodzinie i ciężarówce, są pierwszymi tomami cykli, każdy po siedem książek. Niestety nie mam pojęcia, jaki jest tytuł cyklu o ciężarówce - nie znam norweskiego :)