Dodany: 27.07.2007 00:18|Autor:

Autor proponuje nowe spojrzenie na stary problem filozofii i psychologii: jaką rolę odgrywa biologia, a jaką środowisko w kształtowaniu tego, co specyficznie ludzkie. Tomasello, uznając rolę obu czynników, stara się przedstawić procesy, które z danych wszystkim człekokształtnym zdolności tworzą, dzięki życiu w kulturze, nowe jakościowo cechy poznania i funkcjonowania, właściwe tylko naszemu gatunkowi. W kształtowaniu poznania człowieka mamy dwa procesy w dwóch różnych skalach czasu: ewolucję gatunku i ewolucję kulturową. Autor skupia się na rozwoju osobniczym oraz na roli języka i symbolizacji. Przedstawia, w jaki sposób dziecko uczy się z doświadczania innych i jak uczy się języka.

Problemy, które porusza Tomasello należą do kilku dziedzin nauki, zainteresuje więc ta książka z pewnością antropologów, psychologów, lingwistów, teoretyków komunikacji i badaczy różnic kulturowych, zwłaszcza że odznacza się rzetelnością naukową i erudycją. A że napisana jest prostym językiem, ze swadą i poczuciem humoru, znajdzie na pewno uznanie "zwykłych" czytelników.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 2002]