Dodany: 19.07.2007 21:27|Autor: agrafka2805

Książka: Zbyt głośna samotność
Hrabal Bohumil

Piękna myśl o samobójstwie...

W "Zbyt głośnej samotności" B. Hrabala spotykamy się z przejmującym i nostalgicznym sposobem przedstawiania świata.

Główny bohater - Hanti - jest samoukiem (4 W = Wykształcony Wbrew Własnej Woli). Hanti to outsider z konieczności, nie zaś z wyboru. To człowiek zupełnie wyobcowany. Jego bratnie dusze to: Cyganka, człowiek Kościoła, wuj i profesor estetyki. Świat jego zamyka się w piwnicy, w której pracuje. Jest człowiekiem głęboko "czującym", a także przedstawicielem świata, którego już nie ma. Postać niezwykle oczytana. Ma bardzo osobisty stosunek do książek. Każde przeczytane zdanie ssie jak cukierek. Pasją głównej postaci jest czytanie oraz piwo. Książki są dla niego innym światem, traktuje je niemalże jak żywe istoty. Hanti czuje się zarówno artystą, jak również niszczycielem. Tworzy rytuał (jak kapłan składa książki na ofiarę).

Jego egzystencję ograniczają trzy rzeczy. Są to mianowicie: książki, piwo i myszy. Myszy także organizują życie bohatera. (Pokazują bowiem, jak daleko człowiek odchodzi od świata przyrody. Przyroda może się zemścić na człowieku. Jako ludzkość my także niszczymy otaczający nas świat). Hanti wraz z makulaturą zabija je (prasuje), jednak zostaje ich kilka, z których jedna atakuje - w obronie prawa do życia. Bohater boi się sprasowania przez książki, obawia się również myszy.

Pojawiają się również "barbarzyńcy" będący metaforą ludzi, których oduczono myślenia. Porządnie wykonują to, co mają zrobić i po pracy wyłączają się od niej. Piją mleko i są sterylni, przychodzą, aby nauczyć się, jak niszczyć książki. Ci "nowi" są tacy sami - zarówno kobiety, jak i mężczyźni - niczym się od siebie nie różnią.

Świat młodych nie jest jego światem. Hanti jest wykształcony, czujący i myślący, nie jest bezrefleksyjny. Skoro niszczy się książki, to równocześnie odbiera się aktywność myślową ludzi mających do tego predyspozycje.

W "Zbyt głośnej samotności" jest piękna myśl o samobójstwie - Hanti chce się sprasować z książką Kanta.

W książce Bohumila Hrabala spotykamy się z bardzo ponurą wizją świata. Myślę, że warto się z nią zapoznać.

Użytkownik: miłośniczka 03.10.2008 10:27 napisał(a):
Odpowiedź na: W "Zbyt głośnej samotnośc... | agrafka2805
Do schowka. Do przeczytania wkrótce. Koniecznie.