Dodany: 19.07.2007 13:51|Autor:

"W naszej epoce, w której dar opowiadania stał się zapomnianą sztuką (...), dziecko jest wciąż niezależnym czytelnikiem polegającym wyłącznie na własnym smaku. Nazwiska i autorytety nic dla niego nie znaczą. Literatura piękna dla dorosłych rozpada się na kawałki, a książki dla dzieci będą jeszcze długo ostatnią skarbnicą ciekawej fabuły, logiki, wiary w rodzinę, w Boga, w prawdziwy humanizm".
I.B. Singer, "Czy dzieci są najlepszymi krytykami literackimi?"

Issaac Bashevis Singer (1904-1991), wybitny prozaik żydowski tworzący w języku jidysz, laureat literackiej Nagrody Nobla (1978), jest autorem tak znanych i cenionych utworów, jak "Sztukmistrz z Lublina, "Szatan z Goraju" czy "Szosza". Szczególne miejsce w jego dorobku zajmują opowiadania, to właśnie w nich najlepiej objawia się mistrzostwo pisarza. Za namową wydawców Singer zaczął pisać opowiadania dla dzieci, co dało mu dużo radości i satysfakcji. W utworach tych wskrzesza Polskę swego dzieciństwa i w niezwykły sposób ożywia folklor żydowski; cudowność świata miesza się tu z humorem, znajdując najgłębszy wyraz w tak pięknych utworach, jak "Ole i Trufla" czy "Koza Złotka".

[Media Rodzina, 2005]