Dodany: 18.07.2007 21:24|Autor:

Kazys Boruta (1905-1965), litewski poeta i prozaik, urodził się w rodzinie wiejskiej. Studiował na uniwersytetach w Kownie i Wiedniu. Był jednym z inicjatorów utworzenia pisma antyfaszystowskiego "Trzeci Front". Zadebiutował w roku 1921. Opublikował kilka tomików poetyckich, powieści i książek dla dzieci.

"Młyn Bałtaragisa" (1945) to oparta na motywach litewskich baśni ludowych powieść-legenda o walce mądrego młynarza z bagiennym czartem, o tragicznej miłości jego pięknej córki do pechowego młodzieńca. Fantastyka jest w tej powieści językiem poetyckim, którym autor mówił o swej ziemi, często pod maską ironii i sceptycyzmu ukrywając głęboką miłość do niej, o nienawiści do wszelkiego ucisku moralnego, o duchowym pięknie litewskiego ludu. Sam zresztą tak pisał o tym w swej powieści: "Czy to baśń tylko, czy samo życie? Przecież splata się ono zawsze z baśnią jak szczęście z nieszczęściem; czy można i trzeba je rozdzielać? Ja nie rozdzielam. Nie rozdzielają też prawdy od baśni mieszkańcy paudruwiskiej krainy, ludzie o prawych sercach i jasnym spojrzeniu".

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986]