Dodany: 22.02.2012 23:18|Autor: first-pepe

Czytatnik:

Lojalność i zdrada

Tak mniej więcej można streścić fabułę zaskakująco dobrej powieści szpiegowskiej Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg (Le Carré John (właśc. Cornwell David)).

Książka wykracza poza ramy gatunku stawiając tezy i odpowiedzi godne literatury pięknej. Nie o intrygę tutaj głównie idzie (chociaż też jest oczywiście ważna), ale o ludzi tworzących pewien symboliczny system gry polityczno-szpiegowskiej (zakulisowy). Zagubionych, samotnych, lojalnych, i w swej lojalności zdradzonych. Lojalności wynikającej z patriotyzmu, ideologii, miłości i zwykłego koleżeństwa. Zdrady będącej źródłem podobnych okoliczności, ale też prozaicznego nawyku, uzależnienia od zdrady.

Nie ma bohatera w tej książce, który w jakiejś mierze nie został oszukany, okłamany, zdradzony, porzucony. Począwszy od dziecka, które wini się w swej dziecięcej naiwności za rozpad związku rodziców, a skończywszy na Smileyu, o którego miłości do żony jeden z bohaterów mówi "ostatnie złudzenie człowieka bez złudzeń".

To jest naprawdę wartościowa pozycja, godna polecenia tym, którzy lubią połączenie rozrywki z ambitną treścią.