Dodany: 10.07.2007 13:49|Autor:

Elizabeth Peters (Barbara Mertz), współczesna pisarka amerykańska, jest autorką ponad 50 książek – głównie romansów (publikowanych pod pseudonimem Barbara Michaels) i powieści kryminalnych*. Z wykształcenia historyk i archeolog, posiada doktorat z egiptologii. Jako pisarz debiutowała w 1967**. W 1975 wydała "Crocodile on the Sandbank", pierwszą powieść z obejmującego obecnie 14 tomów bestsellerowego cyklu przygód Amelii Peabody Emerson (ostatni, "The Golden One", ukazał się w 2002***) – poszukiwaczki przygód i detektywa amatora, która rozwiązuje zagadki kryminalne w Egipcie na początku XX wieku. W 1998 stowarzyszenie The Mystery Writers of America nadało Peters tytuł Wielkiego Mistrza Powieści Kryminalnej (to samo wyróżnienie otrzymała m.in. Agatha Christie).

[Albatros; Słówko, 2002]

----
* Określenie niekompletne i nieprecyzyjne. Chodzi głównie o powieści sensacyjne, kryminalne, niesamowite, okultystyczne, historyczne i gotyckie, a nawet humorystyczne, często z wątkami romansowymi, i z reguły mieszające powyższe gatunki. Czystszy gatunkowo jest cykl o Amelii Peabody, będący zarazem pastiszem angielskich "romansów kryminalnych" z przełomu XIX i XX wieku, pisanych przez kobiety [przyp. mój – Astral].
** Powieścią gotycką z elementami fantastycznymi pt. "The Master of Blacktower". W rzeczywistości ukazała się w 1966 roku. [przyp. mój – Astral]
*** W 2006 roku ukazał się tom 18, pt. "Tomb of the Golden Bird" [przyp. mój – Astral].