Dodany: 16.02.2012 23:44|Autor: polter

Książka: Czerwona piramida
Riordan Rick

1 osoba poleca ten tekst.

Egipscy bogowie we współczesnym świecie


Rick Riordan, autor słynnej serii książek o przygodach Percy'ego Jacksona, powraca wraz z kolejnym cyklem – "Kronikami Rodu Kane". "Czerwona piramida" to pierwsza część przygód dwójki nastoletniego rodzeństwa. W sklepach dostępna jest już kolejna – "Ognisty Tron".

Sadie i Carter po śmierci matki zostają rozdzieleni. Chłopak żyje wraz z ojcem, Juliuszem Kane'em – egiptologiem – i podróżuje po całym świecie. Dziewczyna mieszka w Londynie z dziadkami od strony matki. Rodzeństwo w ogóle nie ma ze sobą kontaktu – widuje się raz, dwa razy w roku. Podczas jednego z takich spotkań ojciec zabiera swoje dzieci do Muzeum Brytyjskiego. Niestety wycieczka, będąca jednocześnie pewnym tajemniczym eksperymentem, kończy się tragicznie. Juliusz uwalnia kilku bogów egipskich, w tym Seta, który stanowi niebezpieczeństwo dla całego świata. Egiptolog zostaje uwięziony, a jego dzieci muszą ratować Ziemię przed niszczycielskim działaniem pana pustyń, burz i chaosu.

W cyklu o Percym Jacksonie autor przybliżył czytelnikom mitologię grecką. W tej książce fabuła jest związana z kulturą starożytnego Egiptu. Osoby, którym umknęło kilka informacji o tym państwie, nie mają się czego bać. Pisarz wyjaśnia elementy kultury egipskiej potrzebne do zrozumienia opisywanej historii. Zachowuje poprawność merytoryczną, przedstawiając młodym czytelnikom dawne wierzenia i historię polityczną (śmierć Ozyrysa, relacje między bogami, zjednoczenie Egiptu), zabytki (Kamień z Rosetty, Igła Kleopatry, uszebti), postacie (faraonowie). Dzięki temu "Czerwona piramida" pozwala odświeżyć lub uzupełnić dotychczasowe wiadomości. Wiedza jest przekazywana głównie w formie dialogów (rozmów między Carterem a Sadie), ale pewne informacje zawierają się także w opisach narratora. Brak tu nudnych wywodów czy suchych faktów.

Akcja mknie w dość szybkim tempie. Czytelnicy stopniowo poznają kolejne etapy walki rodzeństwa z Setem, obfitujące w sceny starć z mitycznymi stworami oraz liczne zwroty akcji. W przypadku bohaterów odpowiedź na pytanie "dobry czy zły" może być zaskakująca. Rick Riordan łączy zabytki oraz postacie z historii i mitów (faraonów, bogów, wymyślonych bohaterów), tworząc ciekawy, pełen magii świat. Wszystko to powoduje, że książka wciąga.

Sadie i Carter, mimo młodego wieku (chłopak – czternaście lat, dziewczyna – dwanaście), odznaczają się wielką odwagą oraz mądrością. Rodzeństwo zachowuje się nadzwyczaj dorośle nawet w obliczu wielkiej tragedii. Nie raz wydaje się to nierealne. Poza tym bohaterowie mają wybitne zdolności magiczne, jako że są potomkami dwóch największych czarodziejskich rodów, co sprawia, że posiadają przewagę nad przeciwnikiem i nie raz mogą wydawać się zbyt silni. Oprócz rodzeństwa poznajemy inne postacie, które wyróżniają się barwnymi charakterami, takie jak wujek Amos, sympatyczny pawian, a także momentami śmieszni – Thot, Izyda, Bastet.

Styl pisania autora powoduje, że książkę czyta się szybko, przyjemnie, niejednokrotnie uśmiechając się od ucha do ucha. Funkcję narratora pełnią na zmianę Sadie i Carter, a każdy rozdział oznaczony jest imieniem jednego z nich. Całość ma charakter nagrania, więc często pojawiają się różne wypowiedzi sugerujące, co podczas nagrywania robili bohaterowie. Dodaje to humoru, a także pomaga poznać relacje między postaciami.

Poznawanie historii z dwóch punktów widzenia to miłe urozmaicenie, szczególnie z powodu odmienności charakterów. Widoczne są różnice w myśleniu, postrzeganiu świata, odczuciach. Dla przykładu, Sadie jest bardziej ironiczna, zgryźliwa i odważna niż swój brat. Różnicowanie narracji idzie pisarzowi bardzo dobrze.

"Czerwona piramida" to książka idealna dla młodszych odbiorców. Znajdą tu dużo akcji, magię, ciekawych bohaterów, a także będą mogli trochę rozszerzyć swoją wiedzę na temat wierzeń w starożytnym Egipcie. Książka zapewni im dobrą zabawę w deszczowe wieczory. Do przeczytania zachęcam także starszych czytelników, którzy poszukują lekkiej, przyjemnej, niewymagającej lektury.



[Autorem recenzji jest Kasia "Grafogirl" Solarska.
Tekst pierwotnie opublikowany w serwisie Poltergeist: http://ksiazki.polter.pl]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 899
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: