Dodany: 07.01.2012 09:24|Autor: Literadar

"Kobiety w życiu Mickiewicza"

Sięgając po publikację opowiadającą o kobietach w życiu naszego wieszcza narodowego, spodziewamy się rzeczowo przedstawionych informacji na temat związków Mickiewicza z mniejszą bądź większą liczbą kobiet i to informacji okraszonych pikantnymi szczegółami, niejako podpatrzonymi przez dziurkę od klucza, które miałyby przykuć uwagę czytelnika.

Stanisław Koper w swej publikacji postanawia jednak nie tylko pokazać Mickiewicza przez pryzmat jego stosunków z płcią piękną – mówiąc kolokwialnie – jako dziwkarza, bo i takie opinie o autorze "Pana Tadeusza" krążą w literaturze przedmiotu. "Kobiety w życiu Mickiewicza" to dzieło literatury popularnonaukowej wykraczające poza ramy taniej sensacji. Czytelnik ma okazję nie tylko zapoznać się z licznymi podbojami miłosnymi Mickiewicza, lecz również dowiaduje się, w jaki sposób i w którym utworze podboje te zostały uwiecznione. Nie da się ukryć, że analiza spuścizny literackiej wieszcza dokonana w ten sposób z pewnością na dłużej zostanie w pamięci i z tego choćby względu niniejszą książkę powinni przeczytać wszyscy uczniowie omawiający epokę romantyzmu.

Ponadto Koper stara się ukazać Mickiewicza jako zwykłego śmiertelnika, odziera go z patosu. Dowiadujemy się zatem o trudach pracy w Kownie (poeta "miał nauczać historii, literatury i prawa, dorzucono mu jeszcze ekonomię i języki klasyczne. Nie używano praktycznie podręczników i nauczyciele musieli prowadzić lekcje w taki sposób, aby umożliwić uczniom sporządzenie notatek"), o kiepskim stanie finansów młodego nauczyciela ("Doszło nawet do tego, że jeden z nauczycieli – znany skąpiec – dyskretnie włożył mu do kieszeni sześć rubli, widząc fatalną sytuację kolegi!"), o kłopotach ze zdrowiem psychicznym (na stan psychiczny Mickiewicza wpływały z jednej strony jego ciągłe romanse, z drugiej zaś kłopoty finansowe). Koper ciekawie przedstawia realia ówczesnej epoki, o których czytelnik dowiaduje się niemal mimochodem. Pojawiają się więc pojedynki na broń między rywalami, miłosne spotkania w altanie, konne przejażdżki, listy kochanków dostarczane przez zaufanych pośredników. (...)

Zapraszamy do zapoznania się z całością recenzji w magazynie BiblioNETkowym "Literadar":

Autor recenzji: Waldemar Jagodziński

Recenzja ukazała się w magazynie BiblioNETkowym
Literadar (nr 8)