Dodany: 17.06.2007 19:58|Autor:

Jostein Gaarder tworzy nowoczesne fabuły wokół pradawnych pytań o ludzką egzystencję. Nietypowe ujęcie uniwersalnych tematów od lat porusza miliony dorosłych i młodych czytelników na całym świecie.

Tym razem proponujemy zestaw fragmentów, zaczerpniętych z najsławniejszych książek Gaardera, stanowiący przekrój twórczości tego niezwykłego autora.

"Szach mat" można traktować jako zachętę i wprowadzenie do pisarstwa Gaardera, ale także jako przypomnienie jego najistotniejszych elementów tym wszystkim, którzy już zachwycili się Gaarderowskimi światami pełnymi magii. "Świat Zofii", "Diagnoza", "Przepowiednia Dżokera", "Tajemnica Bożego Narodzenia", "W zwierciadle, niejasno", "Vita brevis", "Maja", "Córka dyrektora cyrku", "Dziewczyna z pomarańczami", i - na zakończenie - najnowszy esej: "Czy świadomość to komiczny przypadek?".

"Jesienią 2005 roku zwróciło się do mnie wydawnictwo Aschehoug z pytaniem, czy zechciałbym opracować przekrój mojej twórczości (...) Przy dokonywaniu wyboru dominowało jedno kryterium. Wszystkie teksty zamieszczone w niniejszym zbiorze musiały być samodzielnymi klockami. (...) Moje książki często składają się z szeregu mniej lub bardziej samodzielnych fragmentów, posplatanych ze sobą zagadek, baśni i opowiadań. Teksty w tym zbiorze układałem z nadzieją, że będą współgrać ze sobą w sposób przydający im nowego życia, a niekiedy nowego znaczenia. (...) Bawiłem się układaniem tego pasjansa".

Jostein Gaarder

[Jacek Santorski & CO, 2006]