Dodany: 15.06.2007 11:04|Autor:

nota wydawcy


Album poświęcony jest ppłk. Łukaszowi Cieplińskiemu (1913-1951), bohaterowi Polskiego Państwa Podziemnego (1939-1945) i Drugiej Konspiracji (1945-1947), inspektorowi Inspektoratu Rzeszów AK, organizatorowi struktur „NIE” i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj w Obwodzie Kraków, a w końcu prezesowi Obszaru Południowego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i Prezesowi IV Zarządu WiN.

W części wstępnej omówiono sylwetkę Cieplińskiego, jego drogę zawodowego żołnierza, działalność konspiracyjną oraz aresztowanie i śmierć. Częścią zasadniczą publikacji są zachowane grypsy pisane przez Łukasza Cieplińskiego w celi śmierci więzienia mokotowskiego (w okresie 1950-1951), które do rąk adresatów – głównie żony i 3-letniego syna - trafiły po 1956 r. (przez 6 lat kacetu pieczołowicie przechowywane przez kolegę z konspiracji). Prawie wszystkie pisane były na cieniutkich bibułkach papierosowych (jeden tylko na pudełku od zapałek). Ich ocalenie samo w sobie jest okolicznością niezwykłą, którą przesłania jedynie sama treść listów. W celi śmierci, by nie dostrzegła tego agentura więzienna, spod ręki świadomego końca swego życia mężczyzny płyną ku najbliższym słowa gorącego umiłowania, przejmującej tęsknoty, niepokoju o ich los, ale i otuchy – wiary w słuszność działań, którym poświęciło się życie i nadziei na podjęcie tych ideałów przez syna. Grypsy te stanowią testament ideowy ppłk. Cieplińskiego.

W publikacji zamieszczono 38 zachowanych grypsów – zdjęcie oryginału wraz z przepisaną treścią listu oraz wiele interesujących fotografii związanych z Cieplińskim i WiN-em.

[Towarzystwo Naukowe Societas Vistulana, 2007]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 841
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: