Dodany: 01.11.2011 19:47|Autor: Literadar

„Uciekinierzy”


Czerwiec, rok 1940. W okupowanej Francji utalentowany konstruktor, Luc Mannstein, odrzuciwszy uprzednio ofertę aliantów, zgadza się pracować dla III Rzeszy. Zaprojektowana przez niego miniaturowa radiostacja może zrewolucjonizować komunikację i ułatwić armii Hitlera podbicie Europy. Brytyjski agent, Charles Henderson, dostaje rozkaz zlikwidowania Mannsteina i zdobycia planów radiostacji. Poluje na niego Gestapo i Abwehra, niemiecki wywiad wojskowy, który zdemaskował we Francji całą brytyjską siatkę szpiegowską. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi mu trójka nastolatków.

Angielski pisarz, Robert Muchamore, przygotował niespodziankę dla wszystkich entuzjastów szpiegowsko-sensacyjnych klimatów. Zachęcony sukcesem swojej serii „Cherub” rozpoczął nowy cykl książkowy – „Henderson’s Boys”. Dla fanów przygód nastoletnich szpiegów z poprzedniej serii to okazja, by poznać historię narodzin organizacji wywiadowczej, która ich wyszkoliła i zatrudniła. „Agenci Hendersona” (polski tytuł serii) są bowiem prequelem serii „Cherub”. Na półkach polskich księgarni pojawiły się już pierwsze dwa tomy: „Uciekinierzy” i „Dzień Orła”.

Akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej. W Europie rozpoczyna się tzw. bitwa o Francję. Nowoczesna niemiecka armia szybko łamie opór francuskich wojsk. Naloty i bombardowania sieją ogromne spustoszenie. Tłumy Francuzów próbują uciec na południe. Kolumny uciekinierów blokują główne ulice kraju. Przybywa bezdomnych i zabitych. W przydrożnych rowach gniją niepochowane ludzkie zwłoki. Z każdym dniem wzrasta groźba wybuchu epidemii. Francję ogarnia głód. Wkrótce rozpoczyna się okupacja części kraju. Wydaje się, że horror wojny dotyka każdego człowieka.

Cały świat dwunastoletniego Marca Kilgoura do wybuchu wojny ograniczał się tylko do sierocińca i okolic. Jego dni wypełnione były ciężką, monotonną pracą w gospodarstwie i konfliktami z sadystycznym dyrektorem placówki. Korzystając z zamieszania wywołanego nalotem, Marc ucieka z sierocińca i usiłuje dostać się do miasta swoich marzeń, Paryża. (…)

Zapraszamy do zapoznania się z całością recenzji w magazynie BiblioNETkowym „Literadar”:


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 782
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: