Dodany: 20.10.2011 23:17|Autor:

Jak powstała kultura europejska? Gdzie tkwią korzenie cywilizacji nowoczesnej Europy?

- Pasjonująca opowieść o życiu codziennym w starożytności, napisana jasnym, przystępnym językiem, stanowi niezastąpione źródło wiedzy o czasach antycznych.
- Ukazuje jedno z dwóch głównych źródeł cywilizacji europejskiej – antyczną kulturę śródziemnomorską.
- Przedstawia całość dorobku kulturowego starożytnej Grecji i Rzymu, przekazanego światu nowożytnemu w antycznej mitologii, religii, literaturze, sztuce, kulturze materialnej.
- Pokazuje starożytnych Greków i Rzymian w życiu codziennym: w rodzinie, w szkole, podczas świąt prywatnych i państwowych, obrzędów religijnych, igrzysk sportowych i konkursów artystycznych.
- Omawia strukturę społeczeństwa, funkcjonowanie gospodarki, organizację instytucji publicznych, komunikacji, łączności, handlu, systemu monetarnego, opieki zdrowotnej.
- Szeroko prezentuje wpływ grecko-rzymskiej tradycji świata starożytnego na kulturę nowożytnej Europy i Polski od średniowiecza do czasów nam współczesnych.
- Ukazuje znaczenie kultury antycznej dla rozwoju wczesnego chrześcijaństwa i wzajemne relacje między tymi dwoma nurtami.

Stanisław Stabryła jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz autorem wielu książek, zarówno o charakterze naukowym i podręcznikowym – monografie o Wergiliuszu i Owidiuszu, „Problemy genologii antycznej”, „Hellada i Roma”, „Historia literatury starożytnej Grecji i Rzymu”, „Śpiewaj mi, Muzo”, „Starożytna Grecja”, „Starożytny Rzym” – jak i popularnym – „Mitologia grecka dla dorosłych”, „Legendy rzymskie dla dorosłych”, „Dzieje wojny trojańskiej”, „Klątwa Pelopidów”.

[Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007]