Dodany: 31.08.2011 03:52|Autor: yyc_wanda

„Boska magia, czyli renesans antycznej filozofii

Kto to był Hermes Trismegistus, zwany też Po Trzykroć Wielkim? Wielki mędrzec, autor niezliczonej liczby ksiąg, którego mądrość, wiedza i nauki duchowe były tak głębokie, że jego imię łączono z greckim posłańcem bogów, Hermesem i z egipskim bogiem pisma i mistycyzmu, Thothem. Istnieje wiele teorii próbujących umiejscowić w czasie sylwetkę mędrca Hermesa. Jedna z nich głosi, że nie tylko żył współcześnie z Abrahamem, ale był również jego nauczycielem. Nauki Hermesa przeniknęły do judaizmu, były też częścią aleksandryjskiego gnostycyzmu. Jego księgi, zawierające całą mądrość i wiedzę świata starożytnego, przetłumaczone zostały na język grecki, arabski i łacinę. Nieliczne dzieła, które przetrwały do dnia dzisiejszego, zebrane zostały pod wspólnym tytułem „Corpus Hermeticum”, a najpopularniejsze z nich to „Poemandres” i „Do Asclepiusa”. Jemu przypisywane jest również autorstwo tajemniczej „Tablicy Szmaragdowej”.

Przez wiele wieków, z powodu prześladowań i nietolerancji, wyznawcy nauk Hermesa studiowali w ukryciu i przekazywali wiedzę młodym adeptom w formie ustnej, wprowadzając ich stopniowo w tajniki hermetyzmu. Choć bezlitośnie tępiona i uznawana za herezję, filozofia hermetyczna miała wielu zwolenników. Jednym z nich był sir Isaac Newton, który przetłumaczył tekst „Tablicy Szmaragdowej” na język angielski. Innym sławnym hermetykiem był Carl Jung. Filozofia i prawa hermetyzmu po raz pierwszy zostały zebrane i wydane w 1908 roku, w formie krótkiego traktatu zatytułowanego „Kybalion”, przez trzech anonimowych autorów, podpisujących się jako Trzech Wtajemniczonych. Ponieważ od pierwszego wydania minęło już trochę czasu i zarówno język, jak i interpretacja manuskryptu są nieco przedawnione, Doreen Virtue podjęła się zredagowania i opatrzenia komentarzem pierwotnego tekstu.

„Boska magia” omawia siedem zasad hermetyzmu znanych już w starożytnym Egipcie, które odżyły i powróciły do nas z niezwykłą siłą, wspierane odkryciami współczesnej nauki. Wszystko (Stwórca) jest Umysłem. Wszechświat jest mentalny. Bóg stworzył nas na wzór i podobieństwo swoje, obdarzając nas umysłem – potężnym i precyzyjnym przyrząderm do modelowania rzeczywistości. Koncept mentalnego Wszechświata jest podstawą do zrozumienia filozofii hermetycznej oraz pozostałych sześciu praw. Choć może nam się to wydawać nieprawdopodobną abstrakcją, musimy założyć, że cały świat i wszystko, co w nim istnieje, jest w formie myśli. Jednocześnie iluzyjny świat, w którym żyjemy, jest światem rzeczywistym i jako taki powinniśmy go traktować, jak długo żyjemy na Ziemi jako istoty ludzkie. W zrozumieniu tego paradoksu pomoże nam zapoznanie się z pozostałymi sześcioma prawami hermetyzmu. Każdy z nas ma magiczne zdolności, w których odkrywaniu i wykorzystywaniu pomoże nam „Kybelion” - praktyczny podręcznik i klucz do wielowiekowej mądrości hermetyków.

Doreen Virtue, z zawodu doktor psychologii, jest znana swoim czytelnikom przede wszystkim jako jasnowidz kontaktujący się z aniołami. Stąd też jej przydomek Angel Lady. Tym razem poznajemy ją od innej strony. W „Boskiej magii” do głosu dochodzą jej wieloletnie zainteresowania filozofią, hermetyzmem i starożytnym Egiptem. Gorąco polecam tę niewielką książeczkę, nieocenioną pomoc w zrozumieniu podstaw okultyzmu i mistycyzmu, a także w zrozumieniu nas samych - naszej psychiki, zachowań i zaskakujących nas często reakcji. A może nawet znajdziemy w niej praktyczną wskazówkę, jak żyć i radzić sobie z codziennymi problemami? Kto wie... Warto spróbować.