Dodany: 24.08.2011 16:56|Autor:

Co dzieje się z gwiazdą, która nie osiąga spokojnej starości jako gwiazda neutronowa lub karzeł? Odpowiedź, którą otrzymujemy, jest rzeczywiście bardzo niepokojąca: po prostu znika! Staje się tym, co obecnie nazywamy czarną dziurą. Podobnie jednak jak niewidzialny człowiek ma ona wpływ na otoczenie. Istnienie choćby pojedynczej czarnej dziury we wszechświecie zagraża naszym pojęciom czasu, przestrzeni, nieśmiertelności i wielu innym pojęciom składającym się na nasz obraz świata. Czarna dziura sprawia, że wszystkie te pojęcia wydają się całkowicie przestarzałe. Świat pełen pułapek czyhających na nieostrożnego podróżnika, gdzie dowolnie można zmieniać czas, zakrzywiać przestrzeń, jest z pewnością obcy i groźny dla naszych ziemskich umysłów. Musimy być przygotowani na stawienie czoła tym zmianom.

Moc, której czarna dziura dostarczyła obcym cywilizacjom, pozwala wytłumaczyć wiele dziwnych świadectw historycznych - bogów, ich stosunków z ludźmi, rozwoju dawnych cywilizacji, nieśmiertelności, natury Szatana i Zła czy wyróżnionej pozycji Saturna w panteonie wczesnych mitologii.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1985]