Dodany: 2007-04-30 14:47|Autor:

Książka: Jeździec miedziany
Simons Paullina
Notę wprowadził(a): banka_ch

z okładki


Napisana z rozmachem wielowątkowa powieść przywodząca na myśl "Doktora Żywago" Borysa Pasternaka.

Historia wielkiej namiętności szukającej spełnienia w nieludzkich warunkach systemu totalitarnego. Wojna i miłość, bohaterowie i zdrajcy, fascynujące postaci i ich losy, które zostają w pamięci na długo po przeczytaniu książki.


Jest czerwcowe przedpołudnie 1941 roku. Niemcy atakują Związek Radziecki. Siedemnastoletnia Tania Mietanowa poznaje młodego oficera, Aleksandra Biełowa. Wybucha między nimi żarliwa miłość. Ale nie jest to miłość łatwa. Aleksander musi ukrywać prawdziwą tożsamość. Jest Amerykaninem szantażowanym przez swego podwładnego - jedynego człowieka, który zna jego głęboko skrywaną tajemnicę.

Wojna i blokada Leningradu niszczą w straszliwy sposób dawny świat niczym rozszalała Newa w poemacie Puszkina "Jeździec miedziany". A Aleksander i Tania, jak bohaterowie poematu - Eugeniusz i Parasza - stają się ofiarami żywiołu. Mimo to udaje im się przeżyć chwile pełne miłości i szczęścia. Czy ocaleją, czy zdołają uciec z kraju, nazwanego później "imperium zła"?


Paulina Simons, autorka znanej powieści pt. "Tully", jest wnuczką emigrantów z Rosji Sowieckiej, którzy przeżyli tam wojnę, zna zatem realia i okrucieństwo tamtych czasów. Powieść "Jeździec miedziany" zawiera transpozycję myśli Borysa Pasternaka z "Doktora Żywago", głoszącej, że system totalitarny pozbawia jednostkę tego, co dla niej najcenniejsze - prywatności.

[Libros, Warszawa 2002]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 16060
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: atram78 2009-08-24 23:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Napisana z rozmachem wiel... | banka_ch
Jestem zachwycona trylogią Paulliny Simons! Pomimo pewnych mankamentów (błędy w treści popełnione przez autorkę oraz zbyt dużo erotyki) oceniam całość na 6! Cudowna historia, wspaniali bohaterowie za którymi z pewnością będę tęskniła! Raczej nie czytam dwa razy tych samych książek, ale dla "Jezdzca miedzianego" i pozostałych części zrobię chyba wyjątek. :-)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: