Dodany: 2011-07-13 12:34|Autor: Literadar

"Nakręcana dziewczyna/ Pompa numer sześć"


Paolo Bacigalupi, obwołany przez wielu krytyków największym objawieniem XXI wieku w fantastyce, to autor, który zebrał niemal wszystkie możliwe nagrody w tej dziedzinie literatury. W Polsce był do niedawna znany jedynie z pojedynczych opowiadań, zaś od stycznia 2011 roku – dzięki wydawnictwu MAG, które wydało "Nakręcaną dziewczynę; Pompę numer sześć" – możemy poznać pełnię jego talentu.

Wspomniana książka to połączenie zbioru opowiadań z powieścią. Tematyka tych utworów koncentruje się na możliwych wersjach przyszłości rodzaju ludzkiego – to znakomity powrót do jednej z podstawowych funkcji, jaką niegdyś spełniała fantastyka naukowa, czyli profetyzmu. Autor opisuje w "Nakręcanej dziewczynie; Pompie numer sześć" kilka różnych wizji przyszłości, z których większość jest skrajnie pesymistyczna. W zbiorze opowiadań rozważa potencjalne konsekwencje inżynierii genetycznej, jej wpływu na ludzką cywilizację i tego, jak radzi sobie ona w obliczu kolejnych katastrof klimatycznych. Analizuje, jak kolejne zmiany wpływają na ludzką naturę. Znalazło się także miejsce dla jednego tekstu, w którym dominują zagadnienia psychologiczne.

O ile opowiadania ledwie poruszają trudne tematy, oferują pobieżny rys realiów, zostawiając czytelnikowi pole do dywagacji, o tyle powieść "Nakręcana dziewczyna" jest dużo bardziej złożona, ponieważ ukazuje bogaty fresk namalowany wyobraźnią autora. Jej akcja toczy się w Tajlandii, jednym z niewielu państw, które znośnie przetrwały kryzys energetyczny. To tutaj mają miejsce kluczowe dla losów świata zdarzenia obserwowane z punktu widzenia kilku bohaterów: Agent Stanów Zjednoczonych próbuje odnaleźć genhakera odpowiedzialnego za przełamanie monopolu tego nowo powstałego mocarstwa na choroboodporne rośliny; tytułowa nakręcana dziewczyna to kobieta-maszyna zmagająca się ze społecznym wykluczeniem i uprzedzeniami, szuka ona w sobie człowieczeństwa i stara się realizować własne marzenia; chiński milioner próbuje odnaleźć się w nowej, wrogiej teraźniejszości. (...)

Zapraszamy do zapoznania się z całością recenzji w magazynie BiblioNETkowym "Literadar":


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1193
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: