Dodany: 28.06.2011 19:13|Autor:

Książka: Szczerze oddany Szurik
Ulicka Ludmiła
Notę wprowadził(a): halunke

Tytułowy bohater jest nieślubnym dzieckiem niedoszłej baleriny i niespełnionego pianisty. Chłopca wychowują: babcia - dobra, inteligentna, silna kobieta oraz ładna, delikatna, ale zagubiona matka. Szurik wyrasta w atmosferze idyllicznej rodzinnej miłości na wykształconego, atrakcyjnego i szlachetnego młodego mężczyznę, żywo reagującego na potrzeby otaczających go osób. Spełnia wszelkie warunki, aby stać się człowiekiem godnym zaufania, ideałem partnera życiowego, dobrym kochankiem oraz wspaniałym okazem męskości dla przedłużenia gatunku ludzkiego. Całkowicie podporządkowuje swoje życie z jednej strony matce, która po śmierci babki jest jeszcze bardziej niezaradna, z drugiej całej galerii kobiet: młodych, starych, ładnych, brzydkich, co polega głównie na zaspokajaniu ich potrzeb seksualnych. W wieku 30 lat uświadamia sobie, że żyje z dnia na dzień, czas przecieka mu między palcami, a on nie ma żadnych celów i dążeń.

Erotyczne przygody Szurika są pretekstem do przedstawienia szeregu wyrazistych postaci i ich niezwykłych, często przejmujących historii.

[Philip Wilson, 2007]