Dodany: 11.04.2007 23:41|Autor: Axxan

Motyw Podróży


Od niepamiętnych czasów pisarze wykorzystują motyw wędrówki w swoich utworach. Jest on bardzo nośnym tematem i znamy wiele dzieł opartych właśnie na nim. Wielu znawców twierdzi, iż motyw wędrówki jest tak stary jak samo piśmiennictwo i trzeba powiedzieć, że jest w tym wiele prawdy. Najstarsze znane dzieła zawierające motyw wędrówki to Biblia i Epos o Gilgameszu, napisany ok. 3 tys. lat p.n.e.
W ,,Mitologii greckiej’’ motyw wędrówki jest dość powszechny. Orfeusz wędruje, aż do Hadesu w poszukiwaniu zmarłej żony i w decydującym momencie zaprzepaszcza szanse na jej odnalezienie. W tej historii motyw wędrówki ukazuje nam ludzkie dążenie do niemożliwych celów i częstą niewiedzę o tym, co jest tym właściwym celem. Natomiast Jazon wyprawiwszy się z argonautami po złote runo poznaje dogłębnie meandry ludzkiej duszy. Doświadcza w czasie podróży miłości, żalu, smutku, zdrady i prawdopodobnie wszelkich możliwych uczuć. W jego przypadku wędrówka nie jest tylko środkiem dojścia do celu, lecz nauczycielką natury człowieka.
,,Odyseja’’ Homera pokazuje motyw wędrówki w ,,pełnej krasie’’. Odyseusz zwany tułaczem wędruje po morzach i wyspach 10 lat. W czasie tej wędrówki poznaje ludzi i nie tylko oraz ich sposoby na życie. Homer opisuję jak dla Odyseusza wędrówka staje się czymś potrzebnym do życia , jego częścią. Odyseusz jednak zakochany w żonie, stara się za wszelką cenę wrócić do Itaki, co trwa dość długo, lecz w końcu się udaje. Jednak ,,głód’’ podróży w Odyseuszu daje o sobie znać pod koniec jego długiego panowania – Odys pod koniec swego długiego życia udaje się na kolejną i ostatnią zarazem wędrówkę. Jak powiedział Leopold Staff : ,,każdy z nas jest Odysem, co wraca do swojej Itaki,,.
,,Opowieść wigilijną’’ Dickensa różni od ,,Odysei’’ to, iż podróż dla Odysa była karą, a jego doświadczenia ,,skutkiem ubocznym’’, a dla Ebenezera podróż odbywa się nie w celu kary, lecz poznania natury i błędów konkretnego człowieka, czyli właśnie siebie.


W świecie współczesnym motyw wędrówki nic nie stracił na wartości. Amerykanie w swoich filmach i książkach bardzo cenią motyw podróży, na tyle, iż jest on znany jako oddzielny gatunek: tzw. Kino i literatura drogi. Przykładem takiej literatury może być ,,Talizman’’ Stephena Kinga. "Oszałamiający, zapadający w pamięć epos o wędrówce, przygodach i odysei" – jak napisał „Washington Post”. Opowiada on o chłopcu, który by uratować swoją matkę i jej odpowiedniczkę w świecie równoległym zwanym terytoriami musi przemierzyć całą Amerykę. Zdobywa przyjaciół, pokazuję bohaterstwo i poświęcenie. Poznaje istotę dobra i zła. Wędrówka powoduję, iż nabywa bogatą kolekcję doświadczeń, co owocuję wcześniejszym dojrzewaniem, a także zmienia go w człowieka, który widział ,,za dużo’’.
Motyw literacki jest bardzo nośny co można śmiało stwierdzić po lekturze powyższej analizy utworów go zawierających. Mimo, że motyw wędrówki zwykle w pierwszej kolejności służy do opisu egzotycznych krajów, miejsc i ludów. Równie często staje się metaforą ludzkiego życia, jego gorzkiego i słodkiego smaku oraz możliwością wyborów drogi do celu lub ucieczki. Ukazuję nam prawdę o naturze człowieka oraz symbolizuję ludzką chęć poznawania świata. Zarówno Biblia jak i Mitologia ukazuję los człowieka i dokonywania w związku z tym wyborów jako drogi naszego życia.

p.s. komentarze mile widziane





(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 26544
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: Zazdroska 12.04.2007 17:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Od niepamiętnych czas... | Axxan
Oj długo. Długo.
Nie pisz tak długo.
Ty myślisz, że my tu, w biblionetce lubimy czytać? ;)

A tak na poważnie to oczywiście masz rację. hociaż ja jak zaczęłam to czytać to myślałam, że napiszesz o...
Włóczykiju z Muminków. Jakoś to mi pasuje do tego tematu. :D
Albo o Małym Księciu...
Albo 80 dni dookoła świata...

Myślę, że motyw wędrówki nie pojawia się ze względu na chęć opisania przyrody. No, chyba, że w przewodnikach. Ale w literaturze pięknej? Wędrówka ta ukazuje wędrówkę człowieka w życiu. Bo każdy ma taką wędrówkę. Każdy odkrywa coś w tej swojej podróży i każdy kończy swą wędrówkę gdy dowie się jaki miała cel. I wędrówka się kończy. A człowiek umiera. I dowiaduje się celu swej wędrówki.
Użytkownik: Axxan 12.04.2007 21:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj długo. Długo. Nie pi... | Zazdroska
Mały ksiąze mi chodził po głowie ale wydawał mi się zbyt standardowy. [no i lu bie,, Talizman,]
A za taką liczbę czytania serdecznie przepraszam ;D.
Użytkownik: Zazdroska 13.04.2007 22:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Mały ksiąze mi chodził po... | Axxan
Tak naprawdę to sądzę, że ten motyw jest niezwykle ciekawy i bardziej rozległy niż Ty (a i tak było długie ;-)) to przedstawiłeś. Myślę, że ten temat jest bardzo inspirujący i zachęca do jeszcze głębszych przemyśleń. Naprawdę, bardzo mi się podobało.
Użytkownik: Zazdroska 12.04.2007 17:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Od niepamiętnych czas... | Axxan
A jak na pierwszą czytatkę to nieźle!
pozdrawiam! :)
Użytkownik: adrianna 12.04.2007 22:31 napisał(a):
Odpowiedź na: A jak na pierwszą czytatk... | Zazdroska
Masz ładny, niewymuszony styl i piszesz dość interesująco. Żeby było więcej takich prac :) Pozdrawiam.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: