Dodany: 19.06.2011 21:55|Autor: Pok

Ciekawe i dobrze wyłożone zestawienie

Po tytule łatwo się domyślić, jaka jest zawartość tej książki. Mamy tutaj 50 wybranych przez autora teorii filozofii, z którymi warto się zapoznać. Każde zagadnienie zostało przypisane do określonej kategorii (religia, etyka, nauka, społeczeństwo itd.) i zawiera jedną z bardziej znanych tez filozoficznych wyłożoną na czterech czy pięciu stronach. Nie znajdziemy tu zatem wnikliwej analizy problemu, a jedynie pobieżne z nim zapoznanie.

Na pochwałę natomiast zasługuje nawet nie tyle sam wybór zagadnień, co sposób ich wyłożenia. Autor nie przedstawia problemów w oderwaniu od współczesnych spraw. Wszystkie przedstawiane teorie są nadal aktualne - w mniejszym bądź większym stopniu, oczywiście. Nie znajdziemy tu zatem nudnego, suchego wykładu, a przemyślaną próbę przybliżenia nas do zgłębienia natury otaczającego nas świata. Bowiem celem filozofii - wbrew powszechnej opinii - jest nie myślenie dla samego myślenia, ale zrozumienie praw i zależności.

O stylu również należy powiedzieć kilka ciepłych słów. Autor umiejętnie przedstawia argumenty i kontrargumenty, dając nam miarodajny, spójnie wyłożony obraz problemu. Co prawda czasem argumentacja jest w pewien sposób stronnicza, lecz dotyczy to głównie teorii beznadziejnych i już wcześniej obalonych na drodze logiki. Nie jest to też pozycja lekka i czasem trzeba przeczytać dany fragment jeszcze raz. Nie ma się jednak czego obawiać, w porównaniu z innymi pismami filozoficznymi jest wręcz bardzo przystępna i zrozumiała.

Skoro już jesteśmy przy stronie technicznej, to nie mogę, niestety, pominąć negatywnej oceny pracy redaktorskiej. W tekście znalazłem około 10 literówek, co nie przystoi takiemu wydawnictwu, jak PWN.

Podsumowując. Książka jest godna polecenia i na pewno da czytelnikowi do myślenia oraz zwiększy jego podstawową wiedzę o najciekawszych i wciąż aktualnych zagadnieniach filozofii.