Dodany: 08.06.2011 09:27|Autor:

Drugie, przejrzane, poprawione i uzupełnione wydanie dziennika wybitnej poetki. Zebrane tu zapiski Julii Hartwig obejmują okres jej podróży do Francji i USA w latach 80. i 90. Autorka odsłania tutaj, ukryte dotąd pod inicjałami, nazwiska bohaterów.

"Znajdziemy tu obszerną galerię portretów przyjaciół, w tym niemal cały »polski Paryż«. Znajdziemy relacje z rozmów i spotkań, sprawozdania z lektur i twórczych planów, wplecione w narrację piękne wspomnienie o Iwaszkiewiczu. I wreszcie, nie na ostatnim miejscu, prozatorskie notatki wielkiej urody, jak te z Deauville, o porannym podchodzeniu do okna i odnajdywaniu na nowo świata, który czekał na nas, gdy spaliśmy".

"Tygodnik Powszechny"

Julia Hartwig urodziła się w 1921 r. w Lublinie. Jest poetką, eseistką i tłumaczką. Laureatka m.in. Nagrody Literackiej im. Jurzykowskiego, Nagrody PEN Clubu, amerykańskiej Thornton Wilder Prize, austriackiej im. Georga Trakla, Nagrody Ministra Kultury za całokształt twórczości i Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury. Czterokrotnie nominowana do nagrody literackiej Nike. Mieszka w Warszawie.

[Wydawnictwo Sic!, 2005]