Dodany: 29.04.2011 23:32|Autor:

Książka: Pamiętniki
Pasek Jan Chryzostom
Notę wprowadził(a): jul987

"Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska, spisywane około 1690 roku przetrwały w odpisach prawie 200 lat. Zachowały się bez początku i bez zakończenia, z lukami w tekście a mimo to, zostały uznane za arcydzieło pamiętnikarstwa staropolskiego. Ich sukces polega na specyficznym opowiedzeniu własnej historii, dzięki której na wiele pokoleń autor stał się modelowym przykładem szlachcica Sarmaty XVII wieku. Styl i język pamiętników, dowcip i rozmach opowieści nadają im cechy i atrakcyjność fikcji literackiej. Docenił i skorzystał z tego pierwowzoru między innymi H. Sienkiewicz tworząc postać Zagłoby.

W części I "Pamiętników" autor w gawędziarskim stylu wciąga czytelnika w świat wojennej przygody z lat 1655-1666, czyli wojen szwedzkich i moskiewskich, rokosz Lubomirskiego. Widziane oczami uczestnika ważne dla Polski wydarzenia, stają się cennym źródłem historycznym.

20-tomowa kolekcja "Kroniki Polskie" zawiera także słynne dzieła Galla Anonima, Jana Długosza, Piotra Skargi, Stanisława Staszica, Józefa Wybickiego i innych ważnych kronikarzy polskiej historii. Zbiór kronik, roczników i pamiętników to kompletne wydanie kluczowych tekstów źródłowych, niezwykle pomocnych w nauce polskiej historii i literatury na każdym etapie kształcenia. Chronologiczne wydanie pism daje unikalną możliwość poznania, jak przez wieki kształtowała się polska myśl polityczna i rozwijała się sztuka historiografii.

"20-tomowa kolekcja kronik i pamiętników obejmuje szczególnie ważne dzieła, które są nie tylko świadectwem naszej historii, ale od lat kształtują naszą tożsamość narodową. Dzieła te uczą nas patrzenia i interpretowania historii. Ale ich wielki kunszt literacki uczy też posługiwania się piękną, wzorową polszczyzną. Dlatego każdy Polak powinien mieć zbiór tych kronik i pamiętników w swojej domowej biblioteczce".

Prof. dr hab. Stanisław Sierpowski

[Oficyna Wydawnicza FOKA, Wrocław 2010]