Dodany: 16.03.2007 14:50|Autor: martamatylda

"Na wakacjach"

"Na wakacjach" to króciutka opowieść o pożarze we wsi. Jego świadkami jest wielu mieszkańców, ale nikt nie chce iść w płomienie, aby ratować dziecko. Bohaterem opowiadania jest młody chłopak, który zdaje relację swemu koledze, narratorowi. Wyjaśnia swoje uczucia, swoje wzniosłe myśli i pobudki, które nim kierowały, gdy chciał skoczyć w ogień. Następuje tu zwrot akcji - ktoś ubiega chłopaka.

Myślę, że Autor chciał pokazać w tej nowelce błędne myślenie romantyków, którzy najpierw dokładnie zastanawiali się nad powodami swoich czynów, nad ich wyglądem zewnętrznym i tym, co pomyślą sobie inni, a dopiero potem ewentualnie coś robili. Prus chytrze nie pozwala bohaterowi spełnić heroicznego czynu. Pokazuje przez to, że czasem trzeba działać, a nie stać i rozmyślać.

Kolejna rzecz zwróciła moją uwagę - tytuł. Nie ma on nic wspólnego z treścią, nie widzę żadnego powodu zatytułowania nowelki "Na wakacjach". Prus miał zapewne coś na myśli, ale ja tego nie wyłapałam.

Użytkownik: koczowniczka 01.01.2012 19:33 napisał(a):
Odpowiedź na: "Na wakacjach" to króciut... | martamatylda
Zupełnie inaczej odczytałam to opowiadanie. Odniosłam wrażenie, że ten chłopak wcale nie chciał skoczyć w ogień, bał się (i nic dziwnego, bo przecież ogień to straszny żywioł). Próbował przekonać sam siebie, że dziecka i tak nie da się uratować, bo pewnie już nie żyje, że szkoda surduta. Zbliżył się do płonącego domu, lecz gdy poczuł gorąco, cofnął się... Zwyczajny lęk nim kierował. Wszyscy gapie się bali.
A tytuł? Rzecz działa się latem, narrator spędzał wakacje na wsi. Nie ma w tytule żadnych ukrytych znaczeń.