Dodany: 19.04.2011 10:26|Autor:

nota wydawcy


W tej biografii Tadeusz Kościuszko znów staje się człowiekiem z krwi i kości. Przedstawia ona nie tylko tysięczne talenty i uzdolnienia, ale także pasje i namiętności (nieprzypadkowo książka zaczyna się od nieudanej ucieczki Tadeusza i jego ukochanej, Ludwiki Sosnowskiej, która wbrew woli ojca chciała poślubić młodego kapitana).

Książka Alexa Storożyńskiego daje szansę innego spojrzenia na człowieka, o którym trzeci prezydent USA Thomas Jefferson powiedział: "Najczystszy spośród synów wolności, jakiego znałem". Autor nie dał się uwieść ani polskiej, ani amerykańskiej wersji legendy, co pozwoliło mu na obiektywne wykorzystanie źródeł, pochodzących i z jednej, i z drugiej strony oceanu.

Storożyński przypomina szereg osobistych zalet i umiejętności Kościuszki, m.in. jego pracowitość, doskonałą znajomość taktyki i strategii wojskowej, zdolności i wykształcenie inżynieryjne oraz niebywałą pomysłowość w tej dziedzinie (zwycięstwo w kluczowej dla historii USA bitwie pod Saratogą zawdzięczają Amerykanie w dużej mierze zbudowanym przez Kościuszkę fortyfikacjom), a także wskazuje, jak dalece jego poglądy polityczne i społeczne wykraczały poza epokę:


"Zdumiewający był jego dobrze znany testament, w którym [...] pisał do Thomasa Jeffersona, że afrykańscy niewolnicy zasługują na wolność i powinni »poznać obowiązek obywatela w wolnym państwie« oraz że każdy z nich powinien otrzymać wykształcenie i »czynić siebie samego możliwie najszczęśliwszym«. [...] Kościuszko walczył jednak także o prawa chłopów, Żydów, amerykańskich Indian, kobiet i wszystkich innych ofiar dyskryminacji. Był prawdziwym księciem tolerancji".

(fragment)


"Książę chłopów" to pasjonująca historia człowieka, którego Napoleon nazwał "bohaterem północy", Katarzyna II "bestią", a wybitny francuski historyk, Jules Michelet "ostatnim rycerzem, ale pierwszym Słowianinem, który nowocześnie rozumiał braterstwo i równość".


"Książka Alexa Storożyńskiego o Tadeuszu Kościuszce, bohaterze amerykańskim i polskim, została napisana ze współczesnej perspektywy i pokazuje nam Kościuszkę, który kochał wolność i chciał jej dla wszystkich ludzi i narodów. ["Książę chłopów"] to historia uprawiana obiektywnie, tak potrzebna w dzisiejszej Ameryce i Polsce. Bohater książki Alexa to jeden z ojców współczesnej demokracji, w tym samym stopniu co Waszyngton, Jefferson, Madison i Lincoln".

Adam Michnik


W oparciu o nowe źródła pochodzące z archiwów polskich i szwajcarskich, Alex Storożyński proponuje nam świeże spojrzenie na postać Kościuszki.


Pułkownik James M. Johnson, historyk wojskowości, były wykładowca Akademii w West Point.

[WAB, 2011]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 595
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: