Dodany: 09.04.2011 10:44|Autor:

Książka: Człowiek bez psa
Nesser Håkan
Notę wprowadził(a): agnesines

Pierwsza z czterech planowanych części cyklu Håkana Nessera o inspektorze Barbarottim.

Grudzień w Kymlinge. Rodzina Hermanssonów zbiera się, by uczcić szczególną okazję: nestor rodu Karl-Erik kończy sześćdziesiąt pięć lat, a jego najstarsza córka Ebba – czterdzieści. Jednak uroczystości nie przebiegają tak, jak się wszyscy spodziewali. Rodzinne spotkanie ma nieprzewidziane, tragiczne następstwa. W przeddzień wielkiego jubileuszu przepada bez śladu Robert – wyrodny syn Karla-Erika, który wbrew woli rodziny wziął udział w kontrowersyjnym reality show "Więźniowie Koh Fuk". Następnego wieczoru również bez śladu znika syn Ebby, Henrik. Czy to przypadek, że dwóch blisko spokrewnionych ludzi znika w odstępie zaledwie dwudziestu czterech godzin?

Z tą zagadkową sprawą musi się zmierzyć inspektor kryminalny o włoskich korzeniach, Gunnar Barbarotti, który powoli odkrywa najmroczniejsze tajemnice tej rodziny.

"Człowiek bez psa" to pierwsza z planowanych czterech części cyklu Håkana Nessera o inspektorze Barbarottim. Wkrótce kolejny tom – "Całkiem inna historia".

W 2006 roku, w książce "Człowiek bez psa" Nesser wprowadził nowego bohatera - inspektora Gunnara Barbarottiego, szwedzkiego policjanta o włoskich korzeniach. Od tego czasu pozostaje on główną postacią nowego cyklu powieści kryminalnych. Barbarotti jest pogodniejszą postacią od Van Veeterena, a książki są mocno osadzone w Szwecji, choć samo miasto Kymlinge w rzeczywistości nie istnieje.

Håkan Nesser (ur. 1950), jeden z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy, mieszka w Uppsali. Największą popularność przyniósł mu składający się z dziesięciu części cykl powieści kryminalnych o komisarzu Van Veeterenie. Większość książek z tej serii stała się podstawą scenariuszy filmowych. Nesser trzykrotnie otrzymał nagrodę za najlepszy szwedzki kryminał, a jego książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków.

[Czarna Owca, 2011]

Użytkownik: Zu_ire 27.06.2012 09:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza z czterech plano... | agnesines
Książka jest świetna. To nie tylko kryminał, to także powieść obyczajowa z pewną dozą humoru i niestandardowym zakończeniem.
Użytkownik: norge 06.02.2013 11:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka jest świetna. To ... | Zu_ire
Też mi się bardzo podobała! To moja pierwsza książka tego autora i mimo, że spotkałam się z opiniami, że najsłabsza, to zupełnie się z taką oceną nie zgadzam. Może dlatego, że ja właśnie uwielbiam tego rodzaju kryminały: zupełnie nietypowe, niebanalne i nieco rozwlekłe (pod warunkiem, że świetnie napisane)... Takie, które są czymś więcej, niż tylko opisami pogoni za mordercą i rozwiązywaniem zagadki, kto nim jest.

W "Człowieku bez psa" otrzymujemy raczej powieść psychologiczno-obyczajową, w której wątek kryminalny stanowi pretekst do pokazania rozkładu więzi rodzinnych. I masz rację, że jest w niej spora humoru. No i to zakończenie! Od tej chwili jestem wielbicielką twórczości Hakana Nessera :)))