Dodany: 29.03.2011 19:10|Autor: koczowniczka

Czytatnik: O bohaterach literackich nieco inaczej

1 osoba poleca ten tekst.

Czy kobiety z depresją mogą być dobrymi matkami?


"Dzieci depresyjnych matek mają w życiu większe trudności niż dzieci matek chorych na schizofrenię. (...) Nie dają sobie rady w życiu towarzyskim i w szkole, nawet jeśli są inteligentne i mają atrakcyjną osobowość. Skarżą się na wiele dolegliwości fizycznych i brakuje im poczucia bezpieczeństwa. Często wykazują skłonność do paranoi".

"Dzieci rodziców, którzy cierpią na depresję, są w nienajlepszej sytuacji. Im głębsza jest depresja matki, tym cięższa depresja dziecka. Niektóre dzieci przyjmują chorobę matki z większą empatią niż inne. Zasadą jest, że dzieci kobiet z depresją powielają stan swoich matek, często go wyolbrzymiając. Nawet dziesięć lat po rozpoznaniu tej choroby u kobiet ich potomstwo ma trudności w kontaktach towarzyskich, jest trzy razy bardziej niż rówieśnicy zagrożone depresją i pięć razy bardziej podatne na zaburzenia lękowe i uzależnienie od alkoholu".

"Kobiety z depresją z reguły nie są dobrymi matkami, ale silne leki przeciwdepresyjne czasem pozwalają zamaskować chorobę i umożliwiają pełnienie obowiązków rodzicielskich. Niektóre chore matki łatwo się denerwują i postępują bardzo niekonsekwentnie; wiele z nich nie potrafi okazywać potomstwu uczucia i unika nawiązywania relacji. Takie kobiety ustalają sztywne zasady i ustanawiają nieprzekraczalne granice. Nie dają dziecku miłości ani zachęty. Czują się bezradne wobec żądań stawianych przez dziecko. Zachowania takich matek bywają nieprzewidywalne. Potrafią się gniewać bez wyraźnego powodu, a potem, kierowane poczuciem winy, również bez widocznej przyczyny, nad miarę wylewnie okazywać uczucie. Nie umieją pomóc dziecku w rozwiązywaniu jego problemów. Ich zachowanie wobec malucha pozostaje bez związku z tym, co dziecko robi i jakie potrzeby wyraża. Dzieci takich matek są płaczliwe, skłonne do gniewu i agresywne. Często nie potrafią troszczyć się o innych, chociaż niektóre są wyjątkowo troskliwe i czują się odpowiedzialne za wszelkie cierpienie na ziemi".

"Depresję można zaobserwować już u trzymiesięcznych niemowląt. Choroba tak małego dziecka zwykle ma związek z depresją matki".

----
Fragmenty pochodzą z książki Anatomia depresji: Demon w środku dnia (Solomon Andrew).

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 917
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: