Dodany: 21.03.2011 18:05|Autor: agatatera

Potyczki z językiem polskim

"Waczymy z bykami" to jeden z poradników językowych wydanych przez PWN. Jego autorka jest profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego i Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie. Kieruje Zakładem Etnolingwistyki i Kultury Języka Instytutu Polonistyki i Kulturoznastwa US. Poza tym publikuje felietony na łamach "Kuriera Szczecińskiego".

"Walczymy z bykami" to właśnie zbiór felietonów, które autorka napisała na podstawie obserwacji zachowań językowych Polaków. Ewa Kołodziejek w swych felietonach bierze pod uwagę zjawiska, które pojawiły się dookoła nas w ostatnich latach i które mocno wpływają na język polski.

W książce tej znaleźć można odpowiedzi na różnorakie pytania dotyczące poprawności językowej pod względem gramatycznym, frazeologicznym, składniowym, ortograficzym. Uzyskamy dzięki niej również informacje dotyczące odmiany nazwisk, grzeczności językowej, znaczenia słów, mody w języku, słowotwórstwa. Możemy również poznać doświadczenia autorki związane z pracą na uczelni. Ewa Kołodziejek dzieli się z nami również swoimi przemyśleniami dotyczącymi języka polskiego, jego użytkowania na co dzień.

Jest też sporo komentarzy dotyczących zwiększającej się niedbałości językowej w nowoczesnej polszczyźnie oraz zalewu słów obcych, często niepotrzebnych, bo mających przynajmniej jeden polski zamiennik.

Felietony czyta się przyjemnie, napisane są zrozumiałym, przystępnym językiem. Autorka z entuzjazmem i humorem rozprawia się z najczęściej występującymi błędami językowymi. Przytacza wiele reguł, wyjaśnia ich działanie, często za pomocą żartu czy odpowiedniej historyjki.

"Walczymy z bykami" to lektura dla każdego, kto chciałby odświeżyć sobie zasady rządzące naszym językiem ojczystym, a przy okazji poznać opinie specjalisty związane ze zmianami zachodzącymi w języku w ostatnich kilkunastu latach. Dla mnie była to interesująca lektura, która, mam nadzieję, pomoże mi walczyć z bykami ;).

[Recenzję opublikowałam wcześniej na moim blogu]