Dodany: 18.03.2011 12:40|Autor:

"Haftowane gałgany" to autobiografia, ale niezwykła. Nie jest zbyt szczegółowa, chwilami nawet wcale nie mówi o losach naszej bohaterki, a o jej gałgankowym alter ego. A całość udekorowana piosenkami Agnieszki Osieckiej, zdjęciami aktorki i... jej haftami.

Bo stąd właśnie wziął się tytuł i cały zamysł tej książki - pani Krystyna uwielbia haftować i spod jej ręki przez lata wyszły piękne prace, którymi ozdabia swój dom - prace proste w tematyce, ale bynajmniej nie prostackie czy łatwe w wykonaniu, gdyż są to pracochłonne kolorowe wizerunki ludzi, zwierząt i kwiatów, wyszywane różnymi ściegami i technikami.

Jak powiedział Edward Stachura - "Wszystko jest poezją", dlatego i ta książka może być odbierana jako proza poetycka. Jest tu dużo wspomnień, melancholii i radości dnia powszedniego. Proste opowieści z życia aktorki łączą się ze swojską fikcją literacką i okraszone są barwnymi ilustracjami.

Wiele jest tu słów-kluczy: szafa, dom, matka, ciocia, podróż. Autorka zapewne rozlicza się w tej książce sama ze sobą, podsumowuje pewien etap życia, czuje się pisarką i znajduje wydawcę, aby to potwierdzić.

[Wydawnictwo Baobab, 2007]