Dodany: 03.03.2011 11:56|Autor: Agael

Książka: Szukając Noel
Evans Richard Paul

Najpiękniejszy prezent

"Książka, którą pokochają wielbiciele Érica-Emmanuela Schmitta"[1] przeczytałam na okładce i – jako wielbicielka Schmitta – postanowiłam się przekonać. I nie jestem rozczarowana. Mimo że książki obu autorów się od siebie różnią, obaj potrafią opowiedzieć piękne historie prostym językiem i skłonić czytelnika do refleksji.

"Szukając Noel" to książka piękna, choć w dużej mierze smutna. Dla Marka Smarta życie straciło sens – nie dogaduje się z ojcem, z powodu kłopotów finansowych musiał rzucić studia, a o śmierci ukochanej matki dowiaduje się już po jej pogrzebie. Postanawia skończyć ze swoim życiem, ale gdy jedzie zrealizować ten zamiar, na domiar złego psuje mu się samochód.

W kawiarni, do której udaje się w poszukiwaniu telefonu, poznaje Macy – dziewczynę, która ma za sobą jeszcze gorsze doświadczenia. Po śmierci matki została odebrana ojcu alkoholikowi i rozdzielona z ukochaną młodszą siostrą – Noel. Sama została adoptowana przez rodzinę, w której była bez przerwy bita i poniżana. Uciekła stamtąd w wieku 15 lat. Udało jej się uciec od przeszłości i wyrosnąć na dobrego człowieka, ale nigdy nie przestała myśleć o siostrze. Jej największym marzeniem jest odnalezienie Noel.

Tamtego dnia, w tej małej kawiarni, nad kubkiem czekolady dwoje ludzie – Mark i Macy – łączą swoje losy i wyruszają razem w podróż, aby odnaleźć Noel. A także coś bardzo ważnego...

"Szukając Noel" to historia, która wzrusza. Dwoje zagubionych w życiu ludzi, którzy mają swoje małe i duże problemy. Doświadczyli w życiu wiele zła, cierpienia i samotności. Każdy kolejny krok pozwala im nie tylko zbliżyć się do siebie, ale również rozwiązać trudne sprawy z przeszłości. Dla Macy taką sprawą jest zły czas dzieciństwa. Dla Marka – jego trudne stosunki z ojcem.

Autor pisze prostym językiem, bez zbędnych ozdobników o prawdach "tak oczywistych, że trzeba je wciąż i wciąż powtarzać"[2]. Sporo tu myśli, które nazwać by można złotymi myślami. I sporo uczucia...

Z przyjemnością sięgnę po każdą następną książkę tego autora.

[1] R.P. Evans, Szukając Noel, Wydawnictwo Znak literanova, Kraków 2011; tekst z okładki.
[2] S.R. Dobrowolski, "Notka" [w:] "Nasze ulubione wiersze", Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1980.